Poradnik ZdrowiePsycholog › Nieuzasadnione zmęczenie

Eksperci radzą

Tatiana Ostaszewska-Mosak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Nieuzasadnione zmęczenie

Jestem uczennicą 3 kl liceum. W tym roku zdaję maturę więc powinnam się dużo uczyć. Jednak od pewnego czasu czuję się tak zmęczona że gdy wracam ze szkoły nie mam siły się uczyć nie mogę się skoncentrować mam problemy z pamięcią do tego dochodzi bezsenność. Potrafię całą noc nie zasnąć. Jestem wiecznie zmęczona. Jak mogę sobie pomóc proszę o radę. Dodam jeszcze że ostatnio zaczęłam brać valerin mite i dzięki niemu mogę zasnąć ale poza tym nie ma żadnej poprawy.

Witaj! Prawdopodobnie prowadzisz męczący tryb życia, nie bardzo potrafisz racjonalnie odpoczywać i stąd te problemy. Dodatkowo być może jesteś jedną z wielu osób w wieku szybkiego dojrzewania, które mają okresowe, związane z rozwojem układów nerwowego i hormonalnego, problemy ze snem. Za rok czy dwa te kłopoty naturalnie miną ale dla ciebie w tej chwili to żadna pociecha. Bardzo musisz teraz dbać o higienę życia. Regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne - może być poranne lub wieczorne bieganie, szybkie spacery, jazda na rowerze, pływanie. Idealne są także ćwiczenia technik oddechowych i joga. Do tego odpowiednie, racjonalne odżywianie - żadnych monodiet, zawierających jednolity skład ale dużo wszystkich składników poza cukrami prostymi i nieodpowiednimi tłuszczami. Wspomagaj się suplementami diety takimi jak kwasy omega, witaminy z grupy B, magnez i żelazo. Dopiero kiedy zaczniesz normalnie sypiać, jeść i prowadzić regularny tryb życia siły witalne zaczną powoli powracać. Organizm niewyspany jest w naturalny sposób przemęczony i przejawia to między innymi obniżeniem sprawności intelektualnej i poznawczej - stąd kiepska pamięć i trudności z koncentracją. Farmaceutyki służące zasypianiu nie są zbyt dobre gdyż często powodują trudności z wybudzaniem się i poranne zmęczenie. To wszystko jednak są bardzo ogólne zalecenia, które powinny być ściśle dopasowane do twojej indywidualnej sytuacji. Może powinnaś zrobić taka analizę i plan z kimś dorosłym - mamą, psychologiem szkolnym, lub innym terapeutą.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.