Poradnik ZdrowieInternista › nieustępujące bóle brzucha i gula w przełyku

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

nieustępujące bóle brzucha i gula w przełyku

Od 3 tygodni występuje u mnie ból poniżej mostka, który nie ustępuje. Nie ulewa mi się, nie mam nudności czy wymiotów. Ból ten nie nasila się po jedzeniu. Mam też zaparcie (od też 3 tygodni ). Lekarz podejrzewa u mnie refluks i przepisał mi w formie testu nolpazę, żeby zobaczyć, jak się będę czuł. Niestety, biorę ją już 2 tygodnie i efektu nie czuję. Termin gastroskopii dopiero w październiku. Lekarz nie wyklucz też u mnie tła nerwowego, gdyż już miałem robioną całą serię badań na duszności, które miewam od 2 lat. Jedyny wynik jaki wyszedł odchylony od normy to tarczyca, gdzie tsh przy limicie 5.0 wyniosło 5,8. A jakoś od miesiąca mam uczucie gula w przełyku.Na co wskazują moje objawy?

Wszelkie wątpliwości na temat swojego stanu zdrowia należy wyjaśniać ze swoim lekarzem prowadzącym. Na podstawie opisanych dolegliwości można brać pod uwagę, że ich przyczyną może być refluks żołądkowo –przełykowy. Potwierdzenie lub uchylenie tej diagnozy będzie możliwe po wykonaniu gastroskopii. Poza leczeniem zleconym przez lekarza prowadzącego pomocne z zmniejszeniu odczuwanych dolegliwości mogą być także tzw. niefarmakologiczne metody postępowania. DO metody tych należy dbanie o prawidłowa wagę ciała ( nadwaga lub otyłość sprzyjają nasileniu dolegliwości), spanie z ułożona górna połową ciała nieco wyżej ( najlepiej dodać dodatkowa poduszkę), zachowanie pozycji siedzącej lub stojącej po spożyciu posiłku przez 2 - 3 godziny ( nie należy kłaść się), niepalenie papierosów, unikanie lub całkowite zrezygnowanie z potraw lub pokarmów nasilających dolegliwości – należą do nich kawa, herbata, alkohol ( także piwo!), tłuste potrawy. Należy ponadto unikać pokarmów kwaśnych, które wywołują zgagę ( kiszone ogórki, kiszona kapusta, kwaśne zupy, cytrusy). Nie są wskazane w chorobie refleksowej napoje gazowane. Warto też zjadać posiłki o niewielkich porcjach kilka razy dziennie. Należy unikać dużych objętościowo posiłków. Jeść należy powoli, a także unikać mówienia w czasie jedzenia – taka czynność sprzyja połykaniu powietrza wraz z jedzeniem, a to może nasilać dolegliwości. Podsumowując warto skupić się na tym, co i jak się zjada.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.