Poradnik ZdrowiePsycholog › Nieśmiałość

Eksperci radzą

Tatiana Ostaszewska-Mosak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Nieśmiałość

Chodzę do 3 klasy gimnazjum i mam 15 lat. Wstydzę się zawierać nowe znajomości i mój pedagog szkolny mówi, że to jest niesmiałość. Boję się, że ktoś mnie wyśmieje, że chce się ze mną przyjaźnić. Boję się też jechać do niektórych z rodziny członków. Jak mam poradzić sobie z tą nieśmiałością? Kto mi pomoże z nią wygrać, bo ja już sobie nie daję z nią rady.

Witaj! nieśmiałość to paskudna sprawa. Dlatego, że to taki niewidzialny potwór, który pozbawia nas doświadczeń i radości z codziennych aktywności. Zamykamy się przed światem i zamiast sprawdzać swoje możliwości i granice, chowamy się po kątach i boimy coraz bardziej. Niestety, nie ma innej rady jak... nieśmiałość pokonywać. Ryzykować i obserwować. Nieśmiałość wynika przede wszystkim z tego, że więcej sobie wyobrażamy niż dzieje się w rzeczywistości. To co myślisz, że się wydarzy, wcale nie musi mieć miejsca. Sprawdź to! To są tylko twoje negatywne pomysły, które wcale nie muszą się zrealizować. A nawet jeśli coś przykrego się stanie, to także nic strasznego! Przecież od tego się nie umiera. Trochę będzie głupio, trochę przykro i już. Za kilka dni nikt nie będzie o tym pamiętał, a ty będziesz miał nową informację o kimś, z kim ci nie poszło dobrze. I tyle. Polecam ci bardzo fajną książkę Philipa Zimbardo pt. "Nieśmiałość". Tam dowiesz sie więcej na ten temat.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.