Niedroga dieta dla młodej mamy, która chce schudnąć [Porada eksperta]

2015-06-29 12:24

Mam 28 lat. Jestem młodą mamą dwójki dzieci (4- i 2-latka). Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. Niestety, ostatnio przytyłam z wagi 58 kg do 65 kg przy wzroście 158 cm. Chcę schudnąć, nigdy nie stosowałam diety, ale chciałabym spróbować. Niestety, diety - o których czytam - są drogie. Czy istnieje jakaś dieta na kieszeń młodej mamy? Niedroga i szybka w przygotowaniu?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Częstotliwość i kaloryczność posiłków
  2. Składniki pokarmów
  3. Co zrobić, żeby dieta była niedroga

Pisze pani o wzroście wagi o 7kg, nie wiem jednak, w jakim czasie. Jeśli nastąpiło to w krótkim czasie, a nie zmieniła pani diety, to warto zbadać hormony tarczycy, gdyż duży wzrost wagi w krótkim czasie może świadczyć o nieprawidłowościach. Może również wynikać z zaprzestania karmienia piersią, gdyż w czasie karmienia piersią zapotrzebowanie energetyczne jest zwiększone, a po zakończeniu zmniejsza się.

Częstotliwość i kaloryczność posiłków

Aby schudnąć należy zadbać o zjadanie ok. 5 małych posiłków w ciągu dnia, w podobnych odstępach czasu, o stałych porach. Warto zaplanować posiłki tak, aby te zjadane przed obiadem miały wartość energetyczną razem podobną do obiadu, a te po obiedzie mniejszą niż obiad. W diecie należy pamiętać o dostarczaniu organizmowi zarówno białka, węglowodanów, jak i tłuszczy.

Składniki pokarmów

Dobrym źródłem białka są: mleko i jego przetwory, chude mięso, ryby, chude wędliny, jaja, a także rośliny strączkowe (ciecierzyca, fasola). Węglowodany, które należy uwzględnić w swoim jadłospisie, to pełnoziarniste pieczywo (chleb, bułki żytnie lub grahamki), pełnoziarnisty makaron, kasze, ryż, płatki (np. owsiane przygotowane na wodzie lub mleku, a unikać słodzonych płatków śniadaniowych). Trzeba również pamiętać o dostarczaniu organizmowi tłuszczy w postaci oleju (dodawanego np. do sałatki), a także orzechów i nasion słonecznika czy dyni. Aby dostarczyć witamin i ważnych składników mineralnych, należy spożywać dziennie ok. 500g warzyw (ok. 5 sztuk) i 200g owoców (zjadanych w posiłkach przed obiadem). Ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać 1,5-2l płynów dziennie – najlepiej niegazowanej wody mineralnej lub niesłodzonych herbat owocowych. Warto także wprowadzić aktywność fizyczną w postaci ćwiczeń aerobowych, które pozwolą przyspieszyć metabolizm i zapobiegną utracie tkanki mięśniowej. Najlepiej wybrać sport, który sprawia najwięcej przyjemności, i ćwiczyć codziennie ok. 30 min lub 60 min co drugi dzień.

Co zrobić, żeby dieta była niedroga

Aby dieta była niedroga, warto zaplanować sobie posiłki na kilka najbliższych dni i je rozpisać. Wtedy robiąc zakupy z listą, można kupić dokładnie potrzebną ilość produktów. Ponadto przygotowując np. sałatkę owocową z jogurtem naturalnym, można jednego dnia wykorzystać pół opakowania, a następnego dnia pozostałą część. Przygotowując potrawę obiadową, można przygotować jej więcej, tak żeby wystarczyło na 2-3dni i odgrzewać. Przygotowując zupy kremy czy leczo z warzyw, można zrobić cały duży garnek i część zamrozić na później, aby codziennie nie jeść tej samej potrawy. Można również zamrażać chleb pokrojony na kromki lub bułki – wtedy dłużej będę świeże, a nie będzie trzeba codziennie chodzić po pieczywo. Ponadto warto kupować sezonowe warzywa i owoce, które właśnie w sezonie są najzdrowsze i zwykle najtańsze.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta