Poradnik ZdrowieInternista › Niedoczynność tarczycy

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Niedoczynność tarczycy

Na czym polega ta choroba?

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego produkującym hormony: trójjodotyronine (T3) i tyroksynę (T4), które wywierają wpływ na przemianę materii. Do produkcji tych hormon ów niezbędna jest odpowiednia ilość jodu, który organizm przyswaja z pożywienia i powietrza. Na pracę tarczycy wpływa również przysadka mózgowa, która w razie potrzeby wytwarza hormon tyreotropinę (TSH) pobudzający w razie potrzeby tarczycę do wytwarzania T3 i T4. Niedoczynność tarczycy, najczęściej wynikająca z niedoboru jodu w organizmie, może być nabyta lub wrodzona. Niedoczynność tarczycy u dorosłych objawia się:

  • spowolnieniem przemiany materii ( przybytek wagi),
  • występowaniem tzw. obrzęku śluzowatego,
  • charakterystycznym wyrazem twarzy – która jest nalana i mało mimiczna
  • suchością skóry
  • wypadaniem włosów
  • spowolnieniem tętna.

Rozpoznanie jest stawiane na podstawie charakterystycznego wyglądu pacjenta oraz oznaczenia stężenia hormonów we krwi. Po ustaleniu rozpoznania pacjent powinien przebywać pod opieką poradni endokrynologicznej oraz systematycznie zażywać leki zlecone przez lekarza.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.