Jak rozpoznać nerwicę żołądka? To nie takie proste

2021-10-20 11:40

Nerwica żołądka potrafi obrzydzić ci życie. Przed ważnym spotkaniem czy egzaminem boli cię brzuch. Czasem nie możesz wyjść z łazienki, bo obawiasz się kompromitacji. Bierzesz tabletki, ale to nie pomaga. Jakie są przyczyny i inne objawy nerwicy żołądka? Jak przebiega jej leczenie?

nerwica żołądka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Objawy nerwicy żołądka
  2. Przyczyny nerwicy żołądka
  3. Środki uspokajające a nerwica żołądka
  4. Dieta a nerwica żołądka

Nerwica żołądka to potoczne określenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na które skarżą się osoby o nerwowym usposobieniu, impulsywnie reagujące na kłopoty czy nowe wyzwania. To jeden z rodzajów nerwic wegetatywnych, które wynikają z problemów psychicznych, ale objawiają się dolegliwościami fizycznymi.

Objawy nerwicy żołądka są dość charakterystyczne i bardzo nieprzyjemne.

Objawy nerwicy żołądka

Każda nerwica jest zaburzeniem czynnościowym i charakteryzuje się uczuciem lęku przed jakimś konkretnym wydarzeniem, np. egzaminem lub zmianą pracy. Może towarzyszyć mu:

Czy badania gastrologiczne są bolesne?

Przyczyny nerwicy żołądka

Warto zacząć od przeanalizowania własnego stosunku do życia, stawianych sobie wymagań. Nie obejdzie się też bez wizyty u lekarza. Należy bowiem wykluczyć inne, organiczne przyczyny tych dolegliwości.

Jeżeli po wykonaniu podstawowych badań i szczerej rozmowie z lekarzem dojdziesz do wniosku, że winne są twoje nerwy - trzeba się nimi zająć.

Środki uspokajające a nerwica żołądka

Lęk przed utrata pracy czy trudnym egzaminem jest rzeczą naturalną. Nie znaczy jednak, że musi zdominować twoje życie. Warto porozmawiać z lekarzem i dobrać delikatne środki uspokajające.

Na początek ziołowe tabletki lub syrop. Znakomite efekty można uzyskać stosując techniki relaksacyjne, godna polecenia jest joga. Trzeba się też nauczyć wykorzystywać czas wolny.

Nie może on służyć wyłącznie odrabianiu domowych i służbowych zaległości. Wypoczęty i zrelaksowany człowiek po prostu lepiej funkcjonuje. A jego układ pokarmowy łatwiej radzi sobie z trawieniem.

Dieta a nerwica żołądka

Gdy przeżywasz trudny okres, warto przejść na jakiś czas na dietę lekkostrawną. Nie przejadać się i ograniczyć ilość mocnej herbaty i kawy. To sprawi, że żołądek będzie spokojniejszy i bez trudu poradzi sobie z codziennymi obowiązkami.

Uwaga! Banany chronią żołądek przed szkodliwym działaniem soków trawiennych, ponieważ zawierają substancje stymulujące rozrost komórek śluzówki. Dzięki temu staje się ona mocniejsza i nie ulega tak łatwo uszkodzeniom.

Kiedy warto pójść do psychologa? 

miesięcznik "Zdrowie"