Naczyniaki kręgosłupa a ból całej nogi [Porada eksperta]

2015-04-26 19:44

Wykonałam rezonans magnetyczny (MR) kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego: spłycenie fizjolog. lordozy ledźw. z prawostronną skoliozą. W trzonach kręgu TH12 i L1 pojedyncze naczyniaki do 8 mm. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na krawędziach trzonów i w stawach międzykręgowych, dalej bez większych zmian. Ból kręgosłupa mam od 3 lat, nie mogę długo stać, chodzić, bo odczuwam silny ból nogi, miałam 2 blokady sterydami, które pomagają na 3-4 miesiące, przed blokadami brałam ciągle Tramal (obecnie do niego wracam codziennie z powodu bólu nogi aż do stopy). Czy ten stan jest spowodowany naczyniakami? Rehabilitacja nie pomaga wcale. Co dalej robić? Czy przy obecności naczyniaków zabiegi są przeciwwskazaniem? Wszelkie masaże tylko powodowały większy ból. Przechodziłam też igłoterapię - poprawy nie było.

Porada fizjoterapeuty
Autor: Getty Images

Czy w opisie badania MR jest wspomniane, że te naczyniaki drażnią któryś z korzeni nerwowych albo wchodzą w światło kanału rdzenia kręgowego? Z jakiego rodzaju rehabilitacji pani korzystała? Zabiegi fizykalne, masaż czy igłoterapia niekoniecznie będą tutaj przynosiły rezultaty, jeśli nie są celowane na przyczynę. Dolegliwości z promieniowaniem do nogi, które pani opisała, mogą być pochodzenia odkręgosłupowego (ból korzeniowy) lub tzw. rzekomokorzeniowego. Jednakże należałoby to zweryfikować odpowiednimi testami diagnostycznymi na terapii przez fizjoterapeutę lub osteopatę. Trudno stwierdzić na odległość, czy przyczyną pani dolegliwości są faktycznie naczyniaki, czy jednak problem dotyczy układu mięśniowo-powięziowego. Leczenie farmakologiczne w postaci zażywania Tramalu to nie jest rozwiązanie, dlatego proponuję udać się do neurochirurga (jeśli jeszcze pani nie była), aby stwierdził, czy objawy, które pani ma, są związane z naczyniakami. Równolegle zalecam, aby udała się pani do sprawdzonego fizjoterapeuty lub osteopaty, który dokładnie panią zdiagnozuje i stwierdzi, w jaki sposób można pani pomóc poprzez dobór odpowiedniej terapii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Mateusz Idzikowski

Mateusz Idzikowski - specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej i sportowej. Ukończył wiele kursów i szkoleń z zakresu terapii manualnej, terapii tkanek miękkich i treningu motorycznego. Prowadzi szkolenia z zakresu fali uderzeniowej. Jego głównym celem jest przywracanie pacjentów do pełnej sprawności i aktywności fizycznej.

Odpowiada na pytania dotyczące rehabilitacji i fizjoterapii.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza