Poradnik ZdrowieLogopeda - pedagog › Moja 6-letnia córka "przestawia" litery w wyrazach...

Eksperci radzą

Katarzyna Bąkowicz

Specjalistka w zakresie komunikacji medialnej. Prowadzi terapię indywidualną z dorosłymi i dziećmi, warsztaty pracy z ciałem, głosem i oddechem, szkolenia dla firm.

Moja 6-letnia córka "przestawia" litery w wyrazach...

Mam niespełna sześcioletnią córkę (do zerówki idzie w przyszłym roku). Ogólnie wszystko jest dobrze, ale nie potrafi prawidłowo wypowiedzieć takich słów jak: lustro (Werka wymawia "rustlo"), czy kolor (wymawia "korol") itp. Próbowałam i nadal próbuję ją poprawiać, "bawić się" w sylaby, lecz mimo to przy pierwszej okazji Werka mówi "po swojemu". Chciałabym wiedzieć, czy powinnam już teraz szukać konkretnych porad u specjalistów, czy może zostać przy tym i dać jej jeszcze trochę czasu.

Bardzo często kiedy dziecko nauczy się nowej głoski, wszystkie "luki" w wyrazach zapełnia nowym dźwiękiem. Stąd mamy "mreko" zamiast "mleko", "rarka", zamiast "lalka" itd. Możliwe, że przestawianie głosek w zakresie dwóch: r i l, wynika właśnie z takiej przyczyny. Mówienie wyrazów z głoską r i l w jednym wyrazie (lustro, kolor) jest na początku posługiwania się tymi głoskami bardzo trudne. Dopiero kiedy głoska r będzie "stabilna" - łatwo wymawiana, problem z przestawianiem głosek zniknie. Ponieważ córka ma dopiero 6 lat, radziłabym jeszcze dać jej czas na pełne ukształtowanie artykulacji. Jeżeli przez najbliższy rok sytuacja się nie zmieni i córka nadal będzie myliła kolejność głosek, warto skonsultować się z logopedą lub psychologiem.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.