Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Martwa ciaza

Witam. Byłam w ciąży i stwierdzono w 12-tym tygodniu martwą ciażę. Kazał mi lekarz poczekać tydzień, żeby mogło zabić serduszko, a po tygodniu w szpitalu juz miałam zabieg i okazało się, że ono już nie biło od 9 tygodnia. Jaka moze byc przyczyna, czy coś nie tak zrobiłam?

Bardzo trudno jest określić przyczynę braku rozwoju ciąży. W 80 proc. poronień przyczyną są nieprawidłowości genetyczne rozwijającego się zarodka. Inne przyczyny to: czynniki immunologiczne, niektóre choroby przewlekłe i zakaźne u matki, niektóre zaburzenia hormonalne oraz inne przyczyny niemożliwe do rozpoznania. Jeżeli w badaniu USG stwierdza się brak czynności serca płodu, dla pewności (może to być ciążą młodsza niż wynika z podawanej przez pacjentkę daty ostatniej miesiączki) należy badanie USG powtórzyć w określonym odstępie czasu, zwykle wynosi on około tygodnia. Po obumarciu zarodka nie można określić jego rzeczywistego wieku, ponieważ wymiary, które bierze się pod uwagę w ocenie wielkości i wieku ciąży w przypadku żywego zarodka/płodu nie są miarodajne. Ocena, kiedy ciąża przestała się rozwijać, jest szacunkowa.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.