Poradnik ZdrowieDermatolog › Liszaj (liszajec zakaźny): jak to leczyć?

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Liszaj (liszajec zakaźny): jak to leczyć?

Mam na brodzie liszaj, jest spory i wokół niego robi się kilka innych. Dermatolog dał mi Davercin, ale po jego stosowaniu wypływa mi straszny płyn. Nie nadążam tego wycierać. Co mam robić?

Liszaj to bardzo szerokie pojęcie w dermatologii. Na podstawie informacji podanych przez Panią (wygląd zmian i terapia zlecona przez dermatologa, wnioskuję, że ma Pani liszajec zakaźny. Jeśli po zastosowaniu wymienionego leku nie doszło do poprawy i obserwuje Pani sączenie, konieczne jest zgłoszenie się ponownie do lekarza, w celu zmiany antybiotyku na preparat z innej grupy, np. klindamycynę lub mupirocynę, ewentualne włączenie preparatu doustnego. Należy jednak pamiętać, iż w diagnostyce różnicowej, w przypadku opisywanych objawów należy także uwzględnić między innymi wyprysk kontaktowy, który wymaga innego leczenia. Nie jest możliwe bez badania lekarskiego postawienie jednoznacznego rozpoznania.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.