Poradnik ZdrowiePsychiatra › Lęk przed połykaniem

Eksperci radzą

lek. med. Tomasz Jaroszewski - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Psychiatra z II stopniem specjalizacji 

Lęk przed połykaniem

Problem zaczął się miesiąc temu. Zasnąłem w domu, przebudziłem się i zacząłem dławić, nie mogąc przełknąć śliny. Zawładnął mną niesamowity lęk, przez tydzień miałem problem z przełknięciem czegokolwiek. Teraz cały czas podczas jedzenia myślę o całym procesie przełykania, czuję każdy mięsień, każdy ruch przełyku, bez popicia nie przełknę, czasami dopada mnie lęk przed połknięciem samej śliny. Co robić? Jak przestać o tym myśleć? Czy to nerwica, depresja, panika, lęk? Brać przez jakiś czas tabletki uspokajające?

Jak najdokładniejszej odpowiedzi może udzielić specjalista w bezpośredniej rozmowie. Wątpię jednak, czy Pana zadowoli, bo trudno tu o dokładność. Ma Pan zaburzenia lękowe, które mogą się krzyżować z wieloma innymi. Jednak w tym wypadku sądzę, że chodzi o prosty lęk, który przez moment pojawił się przy tych kłopotach z przełknięciem śliny po przebudzeniu i potem już się tylko powielał, rozniecany Pana lękliwymi wyobrażeniami. Jeśli sam nie wygaśnie, to warto się spotkać z którymś z tych specjalistów, może potrzebne będą na krótki czas jakieś leki. Pozdrawiam!
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.