Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Laparoskopowe usunięcie mięśniaków wraz z trzonem macicy

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Laparoskopowe usunięcie mięśniaków wraz z trzonem macicy

Mam 37 lat i jestem w 7-ej dobie po w/w zabiegu. Czekam na wynik histopatologiczny i wizytę kontrolną. Proszę o wyjaśnienie mi konsekwencji zabiegu, jak ma wyglądać życie seksualne, jak często powinnam badać się ginekologiczni, czy jest jeszcze coś na co mam zwrócić uwagę. Lekarz prowadzący poinformował mnie, że możliwe będą drobne plamienia w terminie normalnych miesiączek.

Takie informacje powinna pani uzyskać od swojego lekarza prowadzącego. Jeżeli został usunięty tylko trzon macicy, z pozostawienieniem szyjki macicy, to nie będzie pani miała miesiączek (drobne krwawienia/plamienia mogą pojawiać się w terminie spodziewanej miesiaczki jeśli pozostała niewielka dolna część trzonu) i nie będzie mogła pani być w ciąży. Zakres zabiegu nie ma wpływu na współżycie ani na wydzielanie hormonów. Należy regularnie wykonywać badania cytologiczne. Jeśli została usunięta również szyjka macicy, to ani krwawień ani plamień być nie powinno. Na współżycie zakres operacji nie powinien mieć zasadniczego wpływu. Działanie hormonalne nie jest zaburzone. Badania cytologiczne należy wykonywać tylko wtedy, gdy są ku temu wskazania.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.