Poradnik ZdrowieGinekolog › Kłykciny kończyste

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Kłykciny kończyste

W okolicach pochwy miałam kłykciny kończyste. Leczenie Condyline trwało trzy tygodnie. Teraz wszystko jest dobrze, ale nie wiem, czy jest możliwy nawrót choroby? Jak ona właściwie się przenosi? Czy mój partner też powinien się leczyć?

Najczęściej kłykciny kończyste są spowodowane infekcją wirusem brodawczaka (HPV). Zakażenie szerzy się przez bezpośredni kontakt, najczęściej drogą płciową. Metodą diagnostyczną jest badanie na obecność wirusów. Nie jest one refundowane przez NFZ. Nie ma skutecznego leczenia przeciw wirusom HPV (nie należy mylić z leczeniem brodawek, których jedną z najskuteczniejszych metod likwidacji jest Condylina).
Wirus może w postaci utajonej przetrwać przez wiele lat i po bardzo długim okresie, w sytuacji zmniejszonej odporności, dać objawy kliniczne (kłykciny).
Niektóre typy wirusa są onkogenne (rak szyjki macicy i rak sromu). Przeciwko najczęściej występującym typom wirusa onkogennego można się zaszczepić. Szczepienie nie jest refundowane przez NFZ.

Jeśli kłykciny u pani spowodowane były zakażeniem wirusem HPV to najprawdopodobniej i pani partner jest zakażony. Ryzyko przenoszenia się zakażenia zmniejsza używanie prezerwatyw.
Rzadko, ale też tak może być,  kłykcicy są spowodowane bardzo dużym bakteryjnym stanem zapalnym.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.