Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Krwawienie po miesiączce

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Krwawienie po miesiączce

Mam następujący problem opiszę wszystko po kolei. Leczyłam się u ginekologa na zapalenie pochwy dość długo. Przez około pół roku, ciągle miałam plamienie (tydzień po okresie, w czasie owulacji również, jedynie 4-5 dni przed okresem było sucho, dodam że krwawienie było często dość obfite) Zmieniłam lekarza i teraz ten powiedział, że to nie wygląda na zapalenie, że mam zaburzoną fazę cyklu i dysfunkcję jajników (jedynie po badaniu ginekologicznym) co nic mi nie mówi, bo miesiączki miałam raczej regularne.

Lekarz przepisał mi Duphaston, bo tabletek antykoncepcyjnych nie chciałam (stosujemy z mężem naturalne metody). Mam go przyjmować po 16 dniu cyklu 2 tabletki dziennie przez 10 dni. Czy po tej kuracji plamienia znikną i czy cykl mi się nie rozreguluje?

Czy od tych tabletek się tyje? Chodzi o to, czy te tabletki mi nie zaszkodzą, bo nie chcę znów przez pół roku się leczyć bez żadnych efektów, a plamienie przez prawie cały miesiąc jest naprawdę uciążliwe.  Cytologii lekarz mi nie pobrał, ani ten wcześniejszy ani ten obecny, ponieważ ze względu na krwawienie wynik jest niewiarygodny (tak powiedział lekarz).

Jeszcze jedno pytanie: w tym cyklu miałam opisane wyżej krwawienie dość obfite, teraz okres spóźnia mi się 2 tygodnie (w ciąży nie jestem, bo robiłam 2 testy). Co może być tego przyczyną i czy jak już się pojawi, to mam brać ten przepisany Duphaston, czy iść do lekarza?

Czy jeżeli będziemy starać się z mężem o dziecko, to ten lek lub opisane krwawienia mogą zaszkodzić? Czy powinnam najpierw to wyleczyć, a później starać się o dziecko?

Dodam, że stosunki są często dość bolesne. Mówiłam to mojemu lekarzowi, ale nic konkretnego mi nie poradził (żele, ale to nie pomaga!)

Bardzo proszę o szybką i wyczerpującą odpowiedź, abym do reszty nie straciła wiary w lekarzy

Różne mogą być przyczyny krwawienia w cyklu. Jeśli przyczyną jest dysfunkcja hormonalna, niedoczynność ciałka żółtego, to lek, który jest związkiem progesteronu pomoże. Jeśli natomiast przyczyna jest inna, to krwawienia będą trwały nadal.

Duphaston może zwiększyć łaknienie, a więc może spowodować przyrost masy ciała. Badanie cytologiczne jest miarodajne jeśli pobrane jest wtedy, gdy nie ma krwawienia (w tym okresie może Pani zgłosić się na cytologię). Przyczyn braku miesiączki w terminie może być kilka, poza ciążą są nimi różnego rodzaju zaburzenia hormonalne. Duphaston nie dość, że nie szkodzi rozwojowi ciąży to pomaga utrzymać ciążę. Radzę o swoich planach zajścia w ciążę poinformować lekarza prowadzącego.

Przyczyną nieregularnych cykli miesiączkowych i krwawień przedmiesiączkowych mogą być zaburzenia, których objawem jest również brak jajeczkowania, tak więc nie można powiedzieć, czy powinna Pani "najpierw to wyleczyć a później starać się o dziecko".

Raczej należałoby zdiagnozować przyczynę, a wtedy wiadomo będzie co należy robić dalej. Wszelkie problemy dotyczące leczenia radzę konsultować wyłącznie z lekarzem prowadzącym.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.