Poradnik ZdrowieStomatolog › Korony porcelanowe

Eksperci radzą

dr Agnieszka Sicińska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

stomatolog, dyrektor medyczny Centrum Stomatologicznego EURODENTAL

Korony porcelanowe

Jak długo wytrzymują korony porcelanowe? Co z zębem pod koroną, jeśli zacznie się psuć? Czy koronę porcelanową można odnowić i czy to jest bezpieczne?

Korony porcelanowe nie mają określonej na stałe żywotności. Wszystko zależy od użytkowania ich przez pacjenta. Są korony, które przetrwały 20 lat, ale zdarzają się również takie, które pękają po dwóch czy pięciu latach. Spowodowane jest to brakiem uwagi pacjenta: po prostu pacjent nagryzł coś twardego (łupina od orzecha, kostka w kiełbasie, kamyk w pieczywie) i korona pękła. O ile w takiej sytuacji pęka własny ząb – łatwo się z tym godzimy. Gdy pęka korona, produkt za który zapłaciliśmy, podnosimy larum, bo ona (korona) nie ma prawa ulec uszkodzeniu. Inną przyczyną wymiany koron z wiekiem jest zmiana estetyki. Proszę pamiętać, że porcelana jest bardzo stabilna kolorystycznie, a własne zęby, podlegając ciągłym przemianom, ciemnieją. Wtedy takie korony wymienia się na nowe. Jeśli coś niedobrego dzieje się z zębem, na którym osadzona jest korona, wtedy leczy się go, a następnie wykonuje nową koronę. Wykonanie korony jest w pełni bezpieczne, zarówno u pacjentów w wieku 20, jak i 80 lat. Koron porcelanowych nie odnawia się.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.