Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Konflikt serologiczny-szczepic-czy-nie

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Konflikt serologiczny-szczepic-czy-nie

Witam, jestem w 28 tyg. ciąży. Mam grupę krwi 0RH-, natomiast mój mąż ma ARh+. Do tej pory z wyników badań wynika, że nie mam przeciwciał, jednakże lekarz poinformował mnie, że jest możliwość wzięcia szczepionki pomiędzy 28 a 30 tygodniem ciąży, zapobiegającej powstaniu konfliktu. Zaznaczył jednak, iż jest to nasza decyzja, on nie będzie nam mówił czy brać teraz czy nie. Cały czas mamy obawy i nie wiem, co zrobić żeby było dobrze. Czy w przypadku, kiedy się nie zdecyduję na wzięcie szczepionki teraz, to istnieje ryzyko dla dziecka, jeżeli nie mam przeciwciał? Jest to pierwsza ciąża. Dziękuję za odpowiedź.

Podanie immunoglobuliny w przypadku niezgodności serologicznej jest zalecane, tak jak powiedział Pani lekarz prowadzący. Jeśli jednak jest to Pani pierwsza ciąża i dotychczas nie było przeciwciał, to najprawdopodobniej nie będzie konfliktu serologicznego. Nie wiadomo też jaką grupę krwi ma dziecko, może ujemną, jak Pani. Nie można przewidzieć wielu rzeczy i dlatego sama powinna Pani zdecydować o podaniu immunoglobuliny. Powinna też Pani wiedzieć, że jeśli nawet wystąpi konflikt, to najprawdopodobniej dopiero po porodzie i na pewno dziecko będzie leczone.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.