Jestem za chudy - co jeść, żeby przytyć? [Porada eksperta]

2014-09-16 0:27

Mam 17 lat, 190 cm wzrostu i ważę niecałe 53 kg. Mam dość bycia wiecznym chudzielcem. Chciałbym szybko przytyć. Co robić?

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Twoja waga jest niestety skrajnie niska, zatem przytycie bez wątpienia jest wskazane. Warto udać się także do lekarza i sprawdzić, czy przyczyną nie jest jakiś problem zdrowotny (np. problemy z wchłanianiem, nadczynność tarczycy lub inne zaburzenia hormonalne).

Jeśli chodzi o dietę, to Twoje zapotrzebowanie kaloryczne (przy umiarkowanej aktywności fizycznej) wynosi ok. 2600 kcal. Nie wiem jaka jest faktyczna Twoja aktywność fizyczna, bo może się okazać, że potrzebujesz znacznie więcej energii. Żeby przytyć musisz spożywać ok. 3000-4000 kcal w ciągu dnia, a wskazane by było jeszcze więcej. Wiele zależy od tego, jakie ilości kalorii przyjmujesz obecnie. Nie zwiększaj gwałtownie kaloryczności diety, ale rób to stopniowo. Przyjmując coraz większe ilości energii przyzwyczaisz do tego swój organizm i częściej zaczniesz odczuwać głód.

Spożywaj 5 - 6 pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Dodatkowo różnorodne przekąski także są wskazane. Jeśli czas Ci pozwala, po obfitym posiłku połóż się na ok. pół godziny. Twoja dieta powinna być urozmaicona: codziennie spożywaj produkty z różnych grup żywności (zboża, warzywa, owoce, mięso, ryby i nabiał). Jako źródła węglowodanów spożywaj w nieograniczonych ilościach makarony, ryż, kasze, ziemniaki, pieczywo (minimum 100 g do posiłku). Codziennie spożywaj warzywa i owoce, ale pamiętaj, że w większych ilościach mogą hamować uczucie głodu ze względu na wysoką zawartość błonnika. Dobrym wyborem będą owoce suszone (np. daktyle, śliwki, rodzynki czy morele) oraz soki owocowe i warzywne.

Bardzo ważnym elementem diety jest białko, którego spożycie także powinieneś zwiększyć. Codziennie spożywaj mięso, ryby, jaja czy twarogi. Mleko, jogurty oraz żółte sery zawierają mniej białka, ale za to są bogate w wapń, bardzo ważny w codziennej diecie, więc spożywaj w ciągu dnia ok. 3-4 porcje produktów mlecznych. Ważnym elementem Twojej diety powinien stać się tłuszcz - kiedy tylko możesz dodawaj do potraw oleje roślinne, spożywaj orzechy, migdały, nasiona i pestki w sporych ilościach. Nie zastępuj posiłków słodyczami - możesz je spożywać, ale nie jako główne źródło energii i staraj się wybierać raczej zdrowsze produkty (chałwę, sezamki, czekoladę gorzką lub z orzechami czy domowe ciasta).

Nigdy nie zapominaj o śniadaniu - zjedz je zaraz po wstaniu z łóżka i dopilnuj, by było pełnowartościowe (np. może składać się z owsianki z dodatkiem owoców, orzechów i nasion oraz kanapek z wędliną, żółtym serem i warzywami). Zabieraj ze sobą do szkoły 2 śniadanie (np. owoc, kanapkę z masłem, serem żółtym, pomidorem i jogurt z suszonymi owocami i orzechami). Kolację jedz ok. 1,5 - 2h przed snem i wybieraj produkty lekkostrawne, żeby nie obciążać na noc organizmu.

Jedz to co lubisz i na co masz w danej chwili ochotę (staraj się jednak wyeliminować z diety niezdrową żywność taką jak chipsy, gazowane napoje, fast-foody itp., choć od czasu do czasu nie zaszkodzą), stopniowo zwiększaj ilość spożywanego jedzenia, a z czasem Twój organizm się do tego przyzwyczai i uda Ci się przybrać na wadze. Powodzenia!

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta