Poradnik ZdrowiePsycholog › Jestem nerwusem

Eksperci radzą

Tatiana Ostaszewska-Mosak - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Jestem nerwusem

Denerwuje się bardzo często, a wtedy krzyczę na męża i dzieci, a po wszystkim mam kaca moralnego, że znowu nerwy były górą. Bardzo kocham moją rodzinę i wiem, że musze coś z tym zrobić, ale nie radzę sobie z tym. Czy mogłaby pani doktor doradzić mi jakiś złoty sposób na takich "nerwusów" jak ja?

Czy naprawdę sądzisz, że są "złote sposoby" na łatwe radzenie sobie z emocjami? Gdyby takie były, to dlaczego wciąż tylu ludzi ma problemy, a nasze życie jest czasem tak skomplikowane? Może to twoje niezbyt realistyczne wymagania są odpowiedzią na twoje emocje? To może być dla ciebie jakaś wskazówka. W takich momentach należy przeprowadzić drobiazgową analizę przyczyn i efektów. Przyjrzeć się sobie i swojemu życiu, zadać wiele pytań i znaleźć na nie odpowiedzi. Jakie to są sytuacje? Co wywołuje twoją złość, jak reagujesz w innych podobnych sytuacjach, jak w ogóle wygląda twoje życie i twoja kondycja emocjonalna? Czy jesteś zadowolona i spełniona, jeśli nie to dlaczego, czy jesteś obciążona stresem, jeśli tak to jakiego rodzaju? I tak dalej i tak dalej. Żadnych złotych środków, tylko solidne i rzetelne zbadanie przyczyn. A potem dopasowanie metod i rozwiązań do indywidualnej sytuacji. Możesz też na początek przeczytać takie pozycje jak - "Jak opanować złość zanim ona opanuje ciebie" (R. Ellis), "Życie ze złością" (R. Potter- Efron). Jak rozumiesz samo przeczytanie nie wystarczy - przecież żeby zrobić ciasteczka, nie wystarczy przecież dostać i przeczytać przepis. To czy zrobisz konkretne kroki, zależy tylko od ciebie.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.