Poradnik ZdrowieTrener fitnessu › Jakie ćwiczenia wykonywać przy skoliozie?

Eksperci radzą

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Jakie ćwiczenia wykonywać przy skoliozie?

Mam 16 lat i skoliozę, chciałabym dbać o sylwetkę (nogi, brzuch) samodzielnie ćwicząc w domu. Nie wiem jednak, jakie ćwiczenia dobrać, by nie pogłębiać skoliozy. Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki? Mam piłkę gimnastyczną, którą chcę używać przy ćwiczeniach.

Skolioza jest często mylona z postawą skoliotyczną. Skolioza oznacza skrzywienie kręgosłupa w trzech płaszczyznach (czołowej, strzałkowej i poprzecznej). Każdy przypadek różni się od siebie występującymi zniekształceniami, dlatego nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich. O indywidualnie dopasowane ćwiczenia należy spytać lekarza lub/i fizjoterapeutę, który w zależności od charakterystyki skrzywienia wyjaśni, jak dodatkowo nie pogłębiać skoliozy w danym przypadku. Kwestia ćwiczeń przy skoliozie to temat kontrowersyjny. Część badaczy uważa, że ćwiczenia nie mają wpływu na postęp skoliozy (Hall, 1991). Niemniej jednak należy zachować sprawność fizyczną.

Przykładowe ćwiczenia przy skoliozie

1) z pozycji stojącej przy ustawieniu stóp na szerokość bioder wykonuj naprzemienne wykroki prawą i lewą nogą, ustawiając stopę jak najdalej z przodu - przy prostych plecach w czasie trwania całego ćwiczenia,

2) opierając stopę o piłkę znajdującą się za plecami, przejdź do pozycji tzw. jaskółki, tocząc piłkę w tył, przytrzymaj pozycję przez kilka sekund, lekko uginając nogę, na którą przenoszony jest ciężar i wróć do pozycji wyjściowej,

3) w pozycji siedzącej na piłce ze stopami ustawionymi na szerokość bioder, przy prostych plecach, unoś naprzemiennie kolana w stronę brzucha. Zacznij od 1 serii ćwiczeń po 8-12 powtórzeń na każdą stronę.

Zwróć uwagę na to, aby dieta była urozmaicona, pełna składników odżywczych, zawierała źródła błonnika.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.