Poradnik ZdrowieInternista › Jak wyleczyć odmrożenie?

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Jak wyleczyć odmrożenie?

Na nartach odmroziłam sobie ucho. Czy już mi tak zostanie czy mogę je jakoś wyleczyć?

Uszy są jednym z typowych miejsc, które ulegają odmrożeniu. Na ogół są to lekkie odmrożenia i prawdopodobnie tak jest w pani przypadku. W podobnym stopniu są narażone na odmrożenie także twarz, nos, stopy oraz dłonie. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu odmrożenia jest palenie papierosów, przewlekłe schorzenia naczyń krwionośnych, a także wcześniejsze spożycie alkoholu przed przebywaniem na zewnątrz.
W lekkich przypadkach odmrożenia stwierdza się w początkowym stadium zblednięcie skóry, które następuje wskutek skurczu naczyń krwionośnych. Niekiedy w odmrożonej okolicy odczuwane jest mrowienie oraz pieczenie. Zblednięcie w dalszym okresie zmienia się w zaczerwienienie, a w niektórych przypadkach także zasinienie. W takich przypadkach mówimy o pierwszym stopniu odmrożenia, który obejmuje swym zasięgiem powierzchowne warstwy naskórka. W skutek dłuższej ekspozycji na zimno mogą pojawić się takie zmiany jak zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze – mamy wtedy drugi stopień odmrożenia. Niekiedy pęcherze mogą być podbarwione krwią. Zmiany te następują wskutek uszkodzenia naczyń powierzchownych ulokowanych pod skórą. Zmiany te są zwykle połączone z odczuwaniem bólu. Jeżeli jest zagrożenie wystąpienia pęcherzy należy założyć na zagrożone miejsce suchy, jałowy opatrunek ochronny. Gdy odmrożenie dotyczy stóp należy pamiętać o przedzieleniu palców jałowymi gazikami. Trzeci stopień odmrożenia obejmuje głębiej położone tkanki. Poza pęcherzami występuje także martwica. Jeżeli martwica jest głęboka mówimy o czwartym stopniu odmrożenia. Konieczne jest zdjęcie ubrania i powolne ogrzanie odmrożonej części ciała na przykład poprzez zanurzenie w ciepłej wodzie. Postępowanie w każdym przypadku przypadkach polega przede wszystkim na przerwaniu ekspozycji na zimno, delikatnym ogrzaniu odmrożonej części ciała, a w przyszłości unikaniu podobnych ekspozycji na zimno. Ważne jest delikatne obchodzenie się z odmrożona okolicą. W przypadku gdy wskutek odmrożenie dojdzie do zmian lub przerwania ciągłości powierzchni skóry konieczne jest zgłoszenie się do lekarza, który ustali sposób opatrywania zmiany oraz dobierze leczenie miejscowe. W przewlekłym postępowaniu ważne jest utrzymywanie okolicy, która uległa odmrożeniu w cieple oraz właściwym jej natłuszczeniu - optymalnie białą wazeliną.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.