Jak poradzić sobie ze skutkami długotrwałego stresu? [Porada eksperta]

2016-01-13 23:04

Od dziecka żyję w stresie, pamiętam moje nerwobóle głowy i okres odstresowania się. Ale ostatnio, od 3 miesięcy, żyję ciągle w takim stanie, że nie można ze mną normalnie porozmawiać, uciekam od ludzi, siedzę sam w mieszkaniu z zasłoniętymi oknami. Mam takie lęki, a co za tym idzie podupadam na zdrowiu. Ciągłe bóle kręgosłupa, głowy, następnie gardła, biegam od lekarza do lekarza, i nic. Strach mnie tak sparaliżował, że mam ochotę zostawić to wszystko i uciec.

Porada psychologa - trenera rozwoju osobistego
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Gdzie szukać pomocy, żeby poradzić sobie ze skutkami długotrwałego stresu?

Z tego, co pan pisze, wnioskuję, że od długiego czasu towarzyszy panu przewlekły stres, a od 3 miesięcy unika pan kontaktów z ludźmi i izoluje się we własnym mieszkania. Objawy somatyczne w postaci bólu głowy, obniżonej odporności i idących za tym infekcji mogą być efektem tego, co pan przeżywa. Nie wiem, jak do tej pory korzystał pan z pomocy bliskich i pomocy specjalisty, ale na pewno w tej chwili bardzo istotne jest, aby pan z takiej pomocy, porady skorzystał.

Gdzie szukać pomocy, żeby poradzić sobie ze skutkami długotrwałego stresu?

Ważne, by zaangażował się pan w poprawę swojego samopoczucie i stanu zdrowia i zwrócił się do bliskich i specjalistów o pomoc i wsparcie. Pomoc i wsparcie bliskiej osoby to rozmowa o tym, jak pan się czuje; podzielenie się informacjami o sytuacji, w jakiej się pan znajduje; pomoc w umówieniu pana do lekarza i towarzyszenie w drodze do specjalisty. Bardzo ważna i pilna jest wizyta u lekarza psychiatry, po to by otrzymał pan poradę i rozpoczął leczenie, które przyniesie szybkie efekty, by zatrzymać konsekwencje nadmiernego stresu, lęku, napięcia psychicznego, które w tej chwili panu towarzyszą. Konstruktywnym działaniem będzie również umówienie się z psychologiem, psychoterapeutą i rozpoczęcie procesu terapii, by próbować w bezpiecznej atmosferze gabinetu terapeutycznego oswoić lęki i by podniósł się komfort pańskiego życia.

Z pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej może pan skorzystać w poradni zdrowia psychicznego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, ale również w ośrodku pomocy społecznej - tam również powinna być dostępna informacja o takiej pomocy w okolicy. Warto również przejrzeć w internecie ofertę lokalnych organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń). Bezpłatna pomoc lekarza psychiatry jest dostępna w poradni zdrowia psychicznego, w szpitalu neurologiczno-psychiatrycznym w poradni przyszpitalnej lub może pan zgłosić się w każdej chwili na izbę przyjęć po pomoc doraźną. W razie problemów proszę w internecie szukać telefonu do lokalnej telefonicznej informacja medycznej. Pierwszym krokiem może być również wizyta u lekarza rodzinnego i prośba o wskazanie lekarza psychiatry i psychologa. Te pierwsze kroki w szukaniu pomocy mogą być trudne i specjalistów może być kilku zanim trafimy na tego właściwego, ale warto je podjąć, bo efekty mogą być bardzo korzystne dla pana. Wszystkiego dobrego, trzymam kciuki.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta