Jak dietą obniżać poziom cukru u dziecka z cukrzycą? [Porada eksperta]

2013-09-08 10:19

Witam serdecznie. Mam syna 11 lat z cukrzycą, zachorował w lutym, trochę nauczyłam się w szpitalu, ale jeśli mogłaby mi Pani pomóc, to proszę mi napisać, co oprócz wody z cytryną pomaga zbić cukier, ponoć ogórki kiszone i grzyby marynowane, ale nie chce robić z syna królika doświadczalnego, proszę o pomoc i z góry dziękuję.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Jeżeli nie chce robić Pani z syna "królika", tak jak Pani napisała, to koniecznie proszę udać się do diabetologa po zalecenia dietetyczne oraz przykładowe diety. Aby kontrolować cukrzycę, należy monitorować poziom glukozy we krwi.

Musi Pani mieć glukometr i kontrolować cukier, aby zmniejszyć ryzyko powikłań. Proszę założyć dzienniczek, w którym będzie Pani zapisywała wyniki cukru, ilość podanej insuliny (jeżeli dziecko ją dostaje) oraz produkty jakie zostały spożyte.

Na zasadzie obserwacji zobaczy Pani jak dane produkty wpływają na glikemię. Jeżeli dziecko ma nadwagę, to jak najszybciej należy rozpocząć odchudzanie. Wpływ na obniżenie cukru ma regularny wysiłek fizyczny. Pobudza on produkcję insuliny (chyba, że u dziecka brak insuliny) i jednocześnie zwiększa zapotrzebowanie pracujących mięśni w glukozę. Oba te efekty obniżają cukier we krwi. To, co istotne w diecie cukrzycowej, to ograniczenie, ale nie wykluczenie tłuszczów. Głównie chodzi o tłuszcze zwierzęce nasycone, które występują w pełnotłustym mleku, czerwonym mięsie.

Proszę również ograniczyć ilość cukru prostego do 20 g w ciągu doby. Do tego potrzebuje Pani tabel z wartością odżywczą produktów, które dostępne są w internecie. Należy je wydrukować i z nich korzystać.

Aby cukier nie podnosił się, koniecznie proszę na stałe wykluczyć: cukier sypki, czekoladę, miód, konfitury, lody, soki owoce, colę.

Przeważać mają węglowodany złożone, czyli produkty pełnoziarniste. Bardzo dokładny opis diety dla dziecka znajdzie Pani w książkach profesora Tatonia. Jest to najlepszy polski diabetolog. Zmniejszać poziom glukozy we krwi będzie błonnik pokarmowy. Znajdzie go Pani w produktach pełnoziarnistych oraz warzywach.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Katarzyna Pryzmont

Katarzyna Pryzmont - dietetyk, psychodietetyk, właściciel gabinetu dietetycznego ATP. Specjalizuje się w odchudzaniu dorosłych, prowadzi warsztaty i wykłady dotyczące motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych mi.in. "Jak radzić sobie z pokusami podczas odchudzania". Więcej na www.katarzynapryzmont.pl

Inne porady tego eksperta