Poradnik ZdrowieTrener fitnessu › Jak ćwiczyć brzuch i nogi, żeby schudnąć?

Eksperci radzą

mgr Marta Romanowska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Jak ćwiczyć brzuch i nogi, żeby schudnąć?

Mam problemy z nadwagą - mam 168 wzrostu i ważę 65,1 kg. Chciałabym schudnąć 10 kg. Jakie ćwiczenia na płaski brzuch i mięśnie nóg mogłabym robić?

Mimo iż słyszy się w mediach o "ćwiczeniach na płaski brzuch", należy zapamiętać, że widoczna redukcja tkanki tłuszczowej z wybranego miejsca nie jest możliwa (Physiology of Sport & Exercise, 1999; University of Cincinnati, 2001; Yale Scientific, 2001; American Journal of Physiology, 2006; Collins, 2014). Niemniej jednak na pewnym etapie redukcji (u jednej osoby może to być na początku, u innej na końcu) poziom tkanki tłuszczowej na brzuchu ulega zmniejszeniu.

Odpowiednia redukcja zakłada niewielki deficyt kaloryczny (10-20% dziennego zapotrzebowania). Zbyt duży deficyt (nagły wzrost liczby lub długości treningów czy/i raptowne zmniejszenie kalorii w diecie) może spowodować zablokowanie procesu spalania tkanki tłuszczowej. W celu zarówno redukcji, jak i rozbudowania mięśni nóg warto zwrócić na odpowiednie proporcje białek, tłuszczy, węglowodanów w diecie, zapewnienie witamin, soli mineralnych, wody, błonnika. Na mięśnie nóg dobrze wpływają takie ćwiczenia, jak np. wykroki, przysiady lub odwodzenie nóg do boku (z odpowiednią techniką).

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.