Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › HPV - czy mam szansę na wyleczenie?

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

HPV - czy mam szansę na wyleczenie?

Mam pytanie dotyczące wirusa HPV. Mam 39 lat i odkąd 9 lat temu zaczęłam współżyć, robiłam też co 3 lub co 6 miesięcy cytologię, bardzo tego pilnowałam. Ale na początku maja tego roku miałam przeprowadzony zabieg łyżeczkowania, ponieważ wyszła mi III gr. cytologi. Wynik łyżeczkowania był taki: CIN I, Cervicitis chronica.

Trzy drobne wycinki macicy pokryte nabłonkiem płaskim paraepidermoidalnym ogniskowo z cechami dysplazji małego stopnia oraz koilocytozy, objęte miejscowo obfitym przewlekłym naciekiem zapalnym. Byłam na wizycie u swojej pani ginekolog i dowiedziałam się, że jest to wirus HPV.

Przez ostatnie lata nie miałam żadnego partnera seksualnego teraz natomiast jestem w związku od 10 miesięcy. W lipcu cytodiagnosta przeprowadził test pod kątem HPV i okazało się, że wynik jest prawidłowy i mam w sobie 2 typy tego wirusa, w międzyczasie miałam zrobioną 2 cytologię i za każdym razem była to grupa II.

Czy w związku z tym mam szanse na wyleczenie? Stosuję teraz różne suplementy diety podnoszące odporność i zaczęłam się lepiej odżywiać. Proszę o pomoc. Chce być zdrowa i chce móc żyć.

Nie ma skutecznego leczenia przeciwwirusowego w przypadku zakażenia wirusem HPV. Wirus może przebywać w fazie utajonej i nie dawać objawów przez wiele lat. To, co można zrobić to wykonywać regularnie badania cytologiczne (i /lub kolposkopię), zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.

Postępowanie w przypadku zakażenia wirusem HPV jest zależne od wyników badań.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.