Poradnik ZdrowieInternista › Guz nadnerczy

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Guz nadnerczy

U mojej mamy zdiagnozowano guz lewego nadnercza - wielkość ok 4,5 cm. Została zakwalifikowana do natychmiastowej operacji. Chciałabym się dowiedzieć na czym polega leczenie oraz jakie są rokowania. Czy po operacji mama wróci do pełnego zdrowia?


Nadnercza są gruczołami wydzielania wewnętrznego, położonymi powyżej górnych biegunów nerek, wytwarzającymi kilka ważnych hormonów. Nadnercza zbudowane są z warstwy zewnętrzne zwanej kora nadnerczy oraz warstwy wewnętrznej zwanej rdzeniem. Każda z tych warstw wytwarza inne hormony. Kora, która stanowi 80 -90% nadnercza składa się z trzech warstw, mających różną budowę. Te warstwy to warstwa kłębkowata, warstwa pasmowata oraz warstwa siatkowata. W warstwach siatkowatej oraz pasmowatej produkowane są hormony glikokortykoidy – ich najważniejszym przedstawicielem jest kortyzol. W warstwie pasmowatej wytwarzane są mineralokortikoidy – ich najważniejszym przedstawicielem jest aldosteron. Ponadto w warstwie pasmowatej i siatkowatej wytwarzane są w niewielkich ilościach hormony płciowe męskie – androgeny. W rdzeniu nadnerczy wytwarzane są katecholaminy – czyli adrenalina oraz noradrenalina. Są to hormony wydzielane w normalnych warunkach w niewielkich ilościach, ale ich stężenie wzrasta w razie leku, strachu, agresji, walki, niepokoju.
W zależności od tego z jakiej warstwy wywodzi się guz nadnerczy możemy mieć do czynienia z guzem produkującym w nadmiarze glikokortykoidy, mineralokortikoidy, hormony płciowe lub katecholaminy. Mogą być guzy wytwarzające różne hormony z kilku warstw, mówimy wtedy o guzach o mieszanej aktywności hormonalnej. Mogą też być guzy nie wytwarzające hormonów, są one zwykle wykrywane przypadkowo podczas rutynowego badania usg jamy brzusznej, mają niewielkie rozmiary rzędu 1 -2 cm. W takim przypadku najczęściej obserwuje się czy guz nie powiększa się.
W przypadku gdy wytwarzane są w nadmiarze hormony z grupy glikokortykoidów rozwija się tzw. zespół Cushinga, który charakteryzuje przyrost wagi ciała z charakterystycznym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej na twarzy, w okolicy karku oraz na tułowi, przy cienkich kończynach, zmienia się skóra, która robi się cienka, z rozstępami, trądzikowata, występują zaburzenia miesiączkowania oraz depresja, osteoporoza oraz cukrzyca.
W przypadku gdy guz wytwarza w nadmiarze mineralokortikoidy rozwija się zespól Conna, który charakteryzuje się występowaniem nadciśnienia, osłabienia mięśniowego oraz stale obniżonego poziomu potasu we krwi. W przypadku guza mającego wymiar 4,5 cm jest prawdopodobne, że jest to guz wytwarzający hormony w nadmiarze i wykonanie operacji jest jak najbardziej uzasadnionym postępowaniem.
W przypadku gdy hormonami wytwarzanymi w nadmiarze są katecholaminy mamy do czynienia guzem rdzenia nadnerczy czyli pheochromocytoma. Osoby cierpiące na tego rodzaju schorzenie mają napadowe zwyżki ciśnienia krwi, które może osiągać bardzo wysokie wartości. Podczas ataku pacjenci pocą się i są bladzi oraz odczuwają szybkie bicie serca i uderzenie krwi do głowy. Nadmiernie wytwarzane katecholaminy powodują przyspieszenie przemiany materii i osoby z pheochromocytoma są często szczupłe lub tracą na wadze. Poza badaniem usg jamy brzusznej w celu potwierdzenia rozpoznania oznacza się stężenie katecholamin we krwi oraz dobowe wydalanie metoksykatecholamin z moczem. Gdy wyniki oznaczeń hormonalnych są podwyższone potwierdza to rozpoznanie guza chromochłonnego. Postępowaniem z wybory jest leczenie operacyjne. Dla właściwego przebiegu operacji konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, które zapobiegnie zwyżkom ciśnienia krwi w czasie operacji. Tylko niektóre leki mają właściwości blokowania zwyżek ciśnienia krwi u chorych z pheochormocytoma i przypuszczam, że leki zmieniono w ramach przygotowania do operacji. Po usunięciu guza chromochłonnego pacjenci powracają do zdrowia i są uważani za wyleczonych. Muszą jednak pozostawać pod opieką specjalistycznej poradni i przechodzić badania kontrolne.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.