Poradnik ZdrowieInternista › Guz nadnercza i jego leczenie

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Guz nadnercza i jego leczenie

Co to jest guz nadnercza i jak można z nim walczyć?

Witam,
Nadnercza są gruczołami wydzielania wewnętrznego położonymi nad górnymi biegunami nerek. Wydzielają one kilka ważnych hormonów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormony mogą być wydzielane przez rdzeń (wewnętrzna część nadnercza) lub korę (zewnętrzna część). U niektórych osób dochodzi do rozwoju nieprawidłowej tkanki w obrębie kory lub rdzenia nadnercza i powstaje guz, który może być nieczynny hormonalnie lub wydzielający hormony. Postępowanie zależy od tego czy guz wydziela hormony czy nie wydziela. Guzy wydzielające hormony są zwykle leczone operacyjnie, w rzadkich przypadkach tzw. mikroguzków kory nadnerczy możliwe jest niwelowanie nadmiaru hormonów za pomocą specjalnych leków w postaci tabletek. Guzy nieczynne hormonalnie nazywane są incydentaloma (nazwa pochodzi od tego, że są one zwykle przypadkowo wykrywane podczas badania usg zlecanego z innych powodów) i postępowanie w przypadku rozpoznania incydentaloma zależy od ich rozmiarów. Małych rozmiarów incydentaloma (do 3-4 cm) są zwykle obserwowane pod kątem czy nie ulegają powiększeniu, większe, jeżeli powodują objawy ucisku na okolicę, zwykle leczone są operacyjnie. Tak więc postępowanie w przypadku rozpoznania guza nadnerczy zależy od wielu parametrów, które są inne u każdego pacjenta.
Pozdrawiam Dr n.med. Krystyna Knypl

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.