Poradnik ZdrowieDermatolog › Grzybica?

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Grzybica?

Witam! U mojego narzeczonego, na stopie między palcami pojawiła się łuszcząca się czerwona plama, a około niej liczne drobne pęcherzyki. W aptece zakupiłam jakiś spray przeciw grzybicy stóp, ale po kilkudniowym stosowaniu zmiany z jednego miejsca przesuwały się niżej do palca małego, na grzbiet stopy, a teraz czerwone krostki pojawiły się na podeszwie oraz na dłoniach - między palcami i na nadgarstkach. Pęcherzyki nie są ropne, mają wygląd czerwonych, drobnych krostek. Oczywiście udamy się do dermatologa, ale chciałabym wiedzieć, co to może być? Czy jest to zaraźliwe, gdyż mieszkamy razem, jak się przed tym chronić?

Opisywane zmiany mogą być objawem grzybicy, lecz wymagają różnicowania także z innymi chorobami skóry, np. wypryskiem stóp. Rozstrzygające w tym przypadku jest badanie mikologiczne. Oczywiście grzybica jest chorobą zakaźną. W ramach profilaktyki należy unikać stosowania wspólnych ręczników, obuwia oraz chodzenia gołymi stopami.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.