Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Grypa jelitowa

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Grypa jelitowa

Co można w jej trakcie jeść?

Witaj Agnieszko
Przez 1-2 dni w ostrym stanie zazwyczaj nie podaje się w ogóle pokarmów. W czasie trwania głodówki nie wolno jednak w żadnym wypadku zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Wskazane są napoje niskosłodzone o temperaturze pokojowej, takie jak herbata, rumianek, napar z mięty, woda niegazowana, Gastrolit. W ciągu dnia powinnaś wypijać około 2 litrów płynów. Korzystniej jest pić często, ale w małych ilościach.
Wprowadzenie pożywienia musi odbywać się stopniowo. Najpierw dietę wzbogacasz o kleiki, które powinny być przyrządzone z ryżu lub kaszy manny gotowanej na wodzie (nie na mleku!) z dodatkiem soli. Jeżeli jedzenie tego rodzaju pokarmów nie wywołuje żadnych niepożądanych objawów, wzbogacasz dietę o sucharki. Następne produkty to jajko na miękko, gotowane ziemniaki, gotowane mięso. Z mięs wybierasz chude i delikatne gatunki, takie jak: cielęcina, chudy drób, np. kurczak lub indyk bez skóry. Wykluczone jest jedzenie potraw smażonych lub zawierających dużą ilość tłuszczu. W dalszym procesie zdrowienia możesz jeść banana lub owoce zawierające dużo pektyn, np. pieczone jabłko, powoli przechodząc do zwyczajowej diety. Przez dłuższy jednak okres, mimo uzyskanej poprawy, a nawet całkowitego wyzdrowienia,powinnaś unikać podawania konserw, marynat, mięsa i ryb wędzonych, warzyw strączkowych, warzyw kapustnych, alkoholu i ostrych przypraw.

Oto przykładowe jadłospisy

Dieta kleikowa

I śniadanie kleik ryżowy na wodzie, herbata
II śniadanie herbata z rumianku, sucharki
Obiad kleik z kaszy manny, sucharki, herbata
Podwieczorek herbata z rumianku, sucharki
Kolacja kleik ryżowy, herbata

Dieta rozszerzona

I śniadanie kleik ryżowy na wodzie, herbata
II śniadanie twarożek chudy, sucharki, herbata
Obiad gotowana pierś kurczaka z marchewką, ziemniaki pure, herbata
Podwieczorek kisiel owocowy
Kolacja jajko na miękko, białe pieczywo jabłko pieczone, herbata

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.