Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Gruczoł Bartholina - leczenie

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Gruczoł Bartholina - leczenie

Ginekolog powiedział mi, że jedyny sposób na problemy z tym gruczołem to chirurgiczne usunięcie go. Poradził mi tylko nasiadówki z szałwii, gdy się powiększy, by złagodzić ból i obrzęk. Czy usunięcie to jedyne rozwiązanie? Jakie są skutki usunięcia - czy suchość i mniejsze nawilżenie jest bardzo odczuwalne?

Najczęstsze choroby gruczołu Bartholina to torbiel i ropień. Torbiel jest zmianą niezapalną, niebolesną, nie dającą żadnych dolegliwości. Małe torbiele czasami samoistnie się opróżniają i wchłaniają, są obserwowane. Jedynym leczeniem, jeśli są duże, jest chirurgiczne wyłuszczenie torbieli. Przebieg pooperacyjny po takim zabiegu, ze względu na miejsce operacji, związany jest z występowaniem bólów, obrzękiem, często krwiakami. Potem, po zagojeniu ustępują wszelkie dolegliwości, a ponieważ gruczoł jest narządem parzystym nie ma żadnych odległych powikłań ani subiektywnych odczuć z powodu jego usunięcia. Ropień gruczołu to zmiana zapalna, towarzyszy jej ból utrudniający poruszanie się, obrzęk, czasam gorączka. Ropień nacina się, jeśli wcześniej nie pęknie samoistnie. Chyba nie ma metod, które można stosować profilaktycznie. Normalna higiena osobista (bez przesady), dobrze jest też czasami zrobić nasiadówkę, tak jak zalecił lekarz z szałwi, lub po prostu podmyć się szałwią vagosanem lub którymś z płynów do higieny intymnej (najlepiej zawierającm pałeczki kwasu mlekowego).

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.