Poradnik ZdrowieGinekolog - położnik › Endometrium - konieczne leczenie?

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Endometrium - konieczne leczenie?

PO badaniu USG macicy lekarz stwierdził pogrubioną błonę śluzową macicy, na razie niewielkie zmiany - ma około 9 mm. Mam się zgłosić na badanie za pół roku, lekarz nie zastosował żadnego leczenia farmakologicznego. Bardzo proszę o poradę, czy we wczesnym wykryciu nie stosuje się leczenia, tylko mam czekać jak się choroba bardziej rozwinie? Czy trzeba usunąć macicę, czy też jest możliwość leczenia w tak wczesnym stadium choroby?

Endometrium w badaniu USG u kobiety, która od dawna nie miesiączkuje i nie jest leczona ma szerokość do 6 mm. Stwierdzenie grubszego endometrium nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem jakiejś patologii czy choroby. Wymaga powtórzenia badania i ewentualnie wykonania wyłyżeczkowania jamy macicy w celu pobrania materiału do badanie histopatologicznego i dopiero to badanie wykazuje, czy błona śluzowa jest odpowiednia do wieku i stanu hormonalnego pacjentki, czy też poszerzenie endometrium jest związane z istniejącą patologią. W badaniu USG ocenia się również wygląd błony śluzowej macicy (czy jest jednorodna, czy jest zmieniona polipowato). Widocznie w Pani przypadku obraz ultrasonograficzny endometrium, poza pogrubieniem, był prawidłowy, stąd lekarz zalecił jedynie obserwacje, czy nie wystąpią nieprawidłowe krwawienia i powtórzenie badania USG. Jeżeli jednak niepokoi Panią zbyt długi termin oczekiwania na badanie, to radzę powtórzyć je po krótszym czasie, na przykład 3 miesięcy.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady
Pytania do eksperta
  
  

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.