Poradnik ZdrowieGenetyk › Dziedziczenie nowotworów. Predyspozycje rodzinne do zachorowania na raka

Eksperci radzą

dr n. med. Krystyna Spodar - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Krystyna Spodar - specjalistka w dziedzinie genetyki klinicznej w NZOZ Genomed, ul. Ponczowa 12, 02-971 Warszawa, www.nzoz.genomed.pl, e-mail: diagnostyka@genomed.pl

Ekspert odpowiada na pytania dotyczące chorób genetycznych i wrodzonych wad rozwojowych, dziedziczenia, oraz diagnostyki prenatalnej.

Dziedziczenie nowotworów. Predyspozycje rodzinne do zachorowania na raka

W rodzinie mojego męża była duża liczba zachorowań na nowotwory. Ze strony matki babcia chorowała na raka piersi, jej 2 córki na raka szyjki macicy (to chyba nie jest dziedziczne?), ze strony ojca dziadek chorował na raka płuc, ciotka i pradziadek na raka żołądka, nie wiem jak oni się odżywiali, także nie potrafię powiedzieć, czy dieta się do tego przyczyniła.

Bardzo się boję, gdyż mówi się powszechnie, że rak to choroba dziedziczna i przy dużej liczbie zachorowań mutacje genów na pewno występują, chociaż badania genetyczne wyszły ujemnie.

Mój mąż miał robioną kolonoskopię i gastroskopię, nie wykazały żadnych zmian. Staram się dbać o zdrową dietę, ale lęk towarzyszy mi codziennie.

Jakie jest prawdopodobieństwo zachorowania przez mojego męża i co możemy zrobić, żeby to ryzyko zmniejszyć?

 

Zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i właściwa aktywność ruchowa są niezwykle ważne, ponieważ zmniejszają ryzyko zachorowania na raka. Jednak w celu dokładnej oceny ryzyka zachorowania na nowotwór u Pani i męża niezbędna jest konsultacja u lekarza specjalisty genetyka klinicznego z doświadczeniem w dziedzinie onkogenetyki.

Z przyczyn oczywistych internet nie jest właściwym miejscem na udzielanie indywidualnej porady genetycznej. Bardzo istotne jest prawidłowe zebranie wywiadu rodzinnego w oparciu o dostępną dokumentację medyczną. Ważny jest wiek zachorowania krewnych, wynik badania histopatologicznego, dokładne umiejscowienie nowotworu.

Jak również wynika z Pani listu - u Pani, Pani męża lub osób chorych w rodzinie były wykonywane badania genetyczne. Jakie geny były objęte badaniem i w jakim zakresie – tzn. które eksony? Co oznacza „prawidłowy wynik kolonoskopii” u męża - czy stwierdzono obecność jakichkolwiek polipów, a jeśli tak, to jaki był ich obraz histopatologiczny?

Jak widać z powyższego, aby ustalić dla Pani oraz męża odpowiednie zalecenia dotyczące badań profilaktycznych i ewentualne wskazania do wykonania badań genetycznych, wskazana jest wizyta w Poradni Genetycznej. Zapraszam.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.