Poradnik ZdrowieInternista › Duża rozpiętość między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Duża rozpiętość między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym

Często mam ciśnienie ok. 130/60. Czy nie jest to za duża różnica między ciśnieniem skurczowym a rozkurczowym? Czy mam się niepokoić? Nie mam arytmii, czuję się dobrze.

Rozpiętość między ciśnieniem skurczowy i rozkurczowym zależy od wielu czynników. Wielkość ciśnienia skurczowego stopniowo wzrasta wraz z wiekiem, ale wartości powyżej 140 mmHg u osób dorosłych są uważane za nieprawidłowe. Ciśnienie 130 mmHg określane jest mianem wysokiego prawidłowego. Co do ciśnienia rozkurczowego – to wartość 60 mmHg jest prawidłowa, i rozpiętość pomiędzy ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym dla osoby dorosłej można uważać za prawidłową. Niekiedy podczas pomiaru dochodzi do fałszywego zaniżenia ciśnienia skurczowego – ma to miejsce przy zbyt silnym ucisku słuchawki nad tętnicą. Warto też wiedzieć, że ciśnienie rozkurczowe wyświetlane na ekranach ciśnieniomierzy elektronicznych w istocie nie jest wynikiem pomiaru lecz obliczane jest ze specjalnego wzoru. Tak więc dokładniejsze komentowanie wartości ciśnienia rozkurczowego może mieć miejsce tylko w przypadku prawidłowo zmierzonego ciśnienia aparatem rtęciowym. Wskazane jest aby kontrolowała Pani okresowo ciśnienie krwi.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.