Poradnik ZdrowieInternista › Dokucza mi żołądek

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Dokucza mi żołądek

Mam częste bóle żołądka. Jak biorę lek, to jest dobrze, jak przestaję - wystarczą dwa dni i mój żołądek odzywa się znowu. Robiłam sobie badania ogólne - jest wszystko w porządku. USG jamy brzusznej też jest prawidłowe.

Z nadesłanego opisu można podejrzewać chorobę wrzodową żołądka i /lub dwunastnicy. Ważnym czynnikiem wpływającym na powstanie tego schorzenia i nawroty dolegliwości jest obecność bakterii o nazwie Helicobacter pylori. Jest to bakteria obecna u prawie 90% osob cierpiących na chorobę wrzodową. Mimo, że odkryto jej istnienie w 1875 roku, to dopiero w 1983 roku naukowcy ustalili rolę Helicobacter pylori w chorobach przewodu pokarmowego. Obecność bakterii w organizmie można wykryć badając krew lub z pomocą testu oddechowego (zestaw do wykonania testu kupuje się w aptece). W przypadku stwierdzenia obecności bakterii niezbędne jest przeprowadzenie leczenia antybiotykami. Niekiedy poza testem na Helicobacter pylori konieczne jest wykonanie gastroskopii. O zakresie, jakie badania są niezbędne dla postawienia szczegółowej diagnozy i skutecznego leczenia powinien decydować lekarz rodzinny lub gastrolog. Poza przyjmowaniem leków, zaleconych przez lekarza, pomocne w poprawie stanu zdrowia jest regularne odżywianie się, unikanie pokarmów ostrych i kwaśnych, a także zawierających dużo tłuszczu. Ważne jest też dbanie o zdrowe zęby i niepalenie papierosów. Życzę zdrowia.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.