Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Dieta w chorobie Wilsona

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Dieta w chorobie Wilsona

Niedawno dowiedziałam się, że moje dzieci mają chorobę Wilsona. Są po biopsji wątroby i badaniach genetycznych. W chwili obecnej czekam na te wyniki wyniki. Jaką zastosować dietę w chorobie Wilsona dla dzieci?

Witaj Marzeno
Zalecenia dietetyczne dostaniesz od lekarza, będą one dotyczyły ograniczenia spożycia miedzi. Oczywiście dzieci otrzymają też leki chelatujące (czyli wiążące) miedź, które uniemożliwią jej odkładanie w wątrobie i innych narządach. Choroba wcześniej zdiagnozowana pozwala na normalne życie. Miedź jest metalem występującym powszechnie w glebie. W roślinach występuje w stężeniu zależnym od obecności tego pierwiastka w glebie. W produktach pochodzenia zwierzęcego ilość miedzi wynosi od 50-350 mikrogramów na 100 g produktu, w warzywach i owocach od 30-230 mikrogramów. Duża ilość jest też w podrobach (wątrobie), niektórych rybach (w mintaju nie jest dużo), drożdżach, sałacie, pełnych ziarnach zbóż (również w płatkach), pieczywie razowym, kakale i czekoladzie. Mało miedzi jest w mleku, jabłkach, pomidorach, pomarańczach jajkach, wędlinach, mięsie wołowym.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.