Dieta dla 19-latki z nadwagą i wysokim cholesterolem [Porada eksperta]

2015-01-09 12:43

Mam 19 lat i jestem studentką. Od ponad 3 lat próbuję coś zrobić z własnym ciałem lecz jakoś to mi ciężko przychodzi. Mam 165 cm i ważę 75 kg, czasem jem mało, a czasem dużo. Nie jem nic tłustego, za to ciężko mi się rozstać ze słodyczami. Chciałabym schudnąć 20 kg. Nie chodzi mi o 2 miesiące, bo to głupota. Chciałabym także zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Porada dietetyka
Autor: Getty Images

Ważne jest aby pamiętać, że najlepiej jest tracić od 0,5kg-1kg na tydzień. Większy spadek masy ciała może powodować efekty jo-jo. Dieta powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia i być urozmaicona, pozwoli to na zaspokojenie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze. Ważne jest, aby pamiętać o spożywaniu regularnie pięciu posiłków dziennie (co 2-3 godziny).

W naszej diecie powinny znaleźć się produkty zbożowe pełnoziarniste oraz codziennie powinno się spożywać mleko i produkty mleczne. Powinno stosować się tłuszcze roślinne (takie jak olej rzepakowy, oliwa z oliwek), a ograniczyć tłuszcz zwierzęcy (masło, smalec). Źródłem białka w naszej diecie powinny być różne produkty (mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych). Ryby powinny być spożywane 2-3 razy w tygodniu, najlepiej, jeśli chociaż raz była spożywana ryba tłusta np. tuńczyk, halibut, makrela. Ważne jest spożywanie warzyw i owoców (warzywa – 500g, owoce – 200g).

W diecie ograniczeniu powinny ulec słodycze, żywność typu fast food. Słodycze na początku można zastąpić orzechami, suszonymi owocami, pomoże to trochę zmniejszyć apetyt na słodycze. Orzechy można dodawać do jogurtów, sałatek itd. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością (maksymalnie garść orzechów dziennie). Należy również pamiętać o tym, aby ograniczyć dodawanie soli do potraw, ponieważ jest jej dużo już w samych produktach spożywczych. Ilość soli dodawanej dziennie nie powinna przekraczać jednej łyżeczki. Ważne jest spożywanie 2 litrów płynów, głównym ich źródłem jest woda (przynajmniej 1l-1,5l dziennie) pozostałym jej źródłem mogą być herbaty np. zielona oraz soki warzywne i owocowe (bez dodatku cukru) najlepiej świeżo wyciskane. Należy też zadbać o zredukowane swoich stresów oraz włączenie aktywności fizycznej, na początek mogą być to spacery i w miarę możliwości zwiększać swoją aktywność fizyczną, na pewno pomoże nam to zrzucić zbędne kilogramy. Kiedy już zrzucimy już kilka zbędnych kilogramów musimy pamiętać, że czasami dochodzi zatrzymanie spadku masy ciała u osób, które stosują dietę odchudzającą. Jest to nazywane efektem plateau. Jest to zjawisko normalne i dość powszechne, nie należy się zniechęcać. W początkowym okresie odchudzania dochodzi do najszybszego spadku masy ciała, później może nastąpić jej zatrzymanie, należy przetrwać ten etap i nie poddawać się i być cierpliwym.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Agnieszka Ślusarska

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Inne porady tego eksperta