Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Dieta bezmleczna

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Dieta bezmleczna

Czym zastąpić wapń u dziecka (2 i 6-letniego) na diecie bezmlecznej i dodatkowo z refluksem?

Na szczęście poza mlekiem istnieją również inne źródła tego składnika. Należą do nich: kasze (gryczana, jęczmienna), fasola, fasolka szparagowa, soja, soczewica, owies, ryby drobno ościste, konserwowe, buraki, boćwina, szpinak, orzechy włoskie (silny alergen), maliny, mandarynki (silny alergen), jaja, pieczywo pełnoziarniste, mąki. Kukurydza i ryby są także źródłem witaminy D. W związku z niewielkimi zasobami produktów będących źródłem wapnia prowadzi się także wzbogacanie niektórych produktów tym pierwiastkiem. W tej chwili w Polsce w wapń wzbogaca się mąki i produkty zbożowe. Na świecie robi się to samo z pieczywem, ryżem, produktami twarogowymi. Aby wspomóc wchłanianie wapnia z wyżej wymienionych produktów można zastosować kilka dietetycznych sztuczek. Aby móc to zrobić trzeba wiedzieć jakie czynniki wspomagają jego wchłanianie. Są to: obecność aminokwasów (cząsteczek budujących białka) zasadowych, takich jak: lizyna (zawarta... no niestety w mleku) i arginina (mięso), niskie pH (niskie pH charakteryzuje środowisko kwaśne. Odczyn kwaśny cechuje wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, zatem warto spożywać produkty zawierające wapń z dodatkiem np. mięs), kwasy organiczne, np. kwas cytrynowy, który zawierają np. borówki. Kwas cytrynowy używany jest także w wielu produktach jako substancja dodatkowa i jest wtedy wymieniony w składzie.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.