Poradnik ZdrowieDietetyk › Czy zielona kawa szkodzi na serce?

Eksperci radzą

mgr inż. Agnieszka Ślusarska - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Właścicielka Poradni Dietetycznej 4LINE,  główny dietetyk w Klinice Chirurgii Plastycznej dra A. Sankowskiego, tel.: 502 501 596, www.4line.pl

Czy zielona kawa szkodzi na serce?

Czy przy chorobie serca kardiomiopatii szkodzi picie zielonej kawy?

Witam serdecznie, Pani Agnieszko, ze względu na lekkie podwyższanie tętna i przyspieszanie akcji serca, powinna Pani ograniczać nadmiar wszelkich produktów o wysokiej zawartości kofeiny.

Kofeina podnosi ciśnienie

Kofeina powoduje przejściowe (ok. 3 godzin), niewielkie podniesienie ciśnienia tętniczego, które może mieć znaczenie u pacjentów z niestabilnymi chorobami układu krążenia.

Do produktów kofeinowych zaliczamy kawę w ziarnach, mieloną kawę rozpuszczalną, kawę z ekspresu. Dotyczy to zarówno kawy Arabica jak i Robusta oraz kawy zielonej. Uważać należy także na mocną herbatę, coca colę, napoje energetyczne, czekoladę i wyroby czekoladowe.

Ile kawy dziennie można wypić?

Umiarkowane spożycie kawy oznacza dawkę nie przekraczającą 300 mg kofeiny dziennie, co odpowiada około 3-4 filiżankom kawy dla osób zdrowych. Przeciętna zawartość kofeiny w jednej filiżance kawy palonej wynosi około 90 mg, w jednej filiżance kawy rozpuszczalnej – około 60 mg.

Najbardziej negatywny wpływ ma kawa gotowana i kawa po turecku, gdyż podnosi cholesterolu oraz zawiera sporo kofeiny. Pozdrawiam

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.