Poradnik ZdrowieInternista › Czy zaraziłam się gruźlicą?

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Czy zaraziłam się gruźlicą?

Cztery miesiące temu miałam miałam kontakt z chorym na gruźlicę. Boję się że mogłam się zarazić. Jak mogę rozpoznać czy się zaraziłam? Nie mam żadnych objawów, ale podobno gruźlica na początku ich nie daje.

Objawami gruźlicy są: chudnięcie, gorączka lub stany podgorączkowe, kaszel, odkrztuszanie plwociny, niekiedy z domieszką krwi oraz zmiany w badaniu radiologicznym klatki piersiowej. Gruźlica najczęściej dotyczy płuc, a może też rozwijać się w innych narządach – na przykład w nerkach czy węzłach chłonnych. Rozpoznanie gruźlicy płucnej jest zwykle stawiane na podstawie badania rtg klatki piersiowej, niekiedy potrzebne jest badanie plwociny – tzw. badanie bezpośrednie na BK lub posiew. Wszystkie te badania wykonuje się na zlecenie lekarza, dlatego też zachęcam aby zgłosiła się Pani do lekarza i opowiedziała mu o swoich wątpliwościach.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.