Czy warto kupować drogie buty do biegania? [Porada eksperta]

2013-04-08 15:07

Jestem biegaczem, mam 48 lat, od 6 lat w miarę regularnie biegam co drugi dzień. Kilka miesięcy temu brałem udział w zawodach, imprezie rekreacyjnej (pokonałem dystans 10 km), z czego jestem bardzo dumny. Dużo teraz biegam, bo 30 km tygodniowo i szybko zużywają mi się buty. Moim celem jest zdrowie, a nie jakiś wyczyn. Czy w związku z tym warto kupować do biegania buty firmowe, drogie, które kosztują kilkaset złotych? Z doświadczenia własnego wiem, że drogie buty tak samo szybko się zużywają jak tańsze.

Porada promotora zdrowia
Autor: Getty Images

W butach biegowych nie trwałość, a jakość się liczy. Niektóre znane firmy podają, że funkcje amortyzujące podeszwa spełnia do ok. 1000 km. Kupując buty do biegania, należy zwracać uwagę właśnie na podeszwę (jej grubość, miękkość, elastyczność itp.), a nie na wzornictwo czy kolorystykę. Obuwie jest bardzo istotnym elementem wyposażenia każdego biegacza. Nie warto oszczędzać na butach do biegania, gdyż koszty leczenia kontuzji wynikających ze stosowania niewłaściwego, nieprofesjonalnego (nie sportowego) czy zużytego obuwia są znacznie wyższe niż inwestycja w sprzęt biegowy. Bieganie to jedna z najtańszych form ruchu, tu wystarczy mieć tylko wygodne buty, których zadaniem jest amortyzować wstrząsy powstałe w wyniku uderzenia stopą o podłoże.

Podczas biegania występują trzy fazy ruchu: faza odbicia, lotu i lądowania. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że lądując twardo na podłoże doprowadzamy do dużego przeciążenia nasz aparat ruchu (mięśnie, kości, więzadła, ścięgna). Wstrząsy są dosyć duże i przenoszą się na całe ciało m.in. stawy kolanowe, biodrowe czy kręgosłup.

Produkowane dziś obuwie sportowe zabezpiecza nas przed urazami, szczególnie wtedy, gdy biegamy po twardym podłożu typu beton, asfalt - co odradzam, na trening lepiej wybrać się do lasu. Nowoczesne buty z wieloma systemami spełniają dziś nie tylko funkcje amortyzacji, lecz stabilizują stopę, odprowadzają wilgoć, zapobiegają poślizgom i kompensują większość wad stóp. Warto więc zainwestować w odpowiedni sprzęt sportowy, ponieważ to również jest inwestycja w zdrowie. Szczególnie początkujący i amatorzy powinni zwracać uwagę na miękkie, amortyzujące podeszwy butów, ponieważ ich stawy są o wiele słabsze i mniej odporne na przeciążenia niż biegaczy wyczynowych.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Paweł F. Nowak

Ekspert ds. aktywności ruchowej (instruktor aerobiku, pływania, trener lekkiej atletyki), maratończyk, autor książki "Bieganie - sposób na zdrowe życie" i "Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia".