Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Czy to jest nietolerancja histaminy?

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Czy to jest nietolerancja histaminy?

Po zjedzeniu produktów bogatych w histaminę np. sery, pomidory, cytrusy, wędzone ryby itp., jest ich dużo, mam obrzęk nosa, spływającą wydzielinę po gardle, łzawienie oczu, ogólne złe samopoczucie, brak energii. Gdy odstawiam te produkty, widzę zdecydowaną poprawę. Zrobiłem badanie Aktywność diaminooksydazy (DAO) tam jest przedział 10,7 – 34,6 IU/ml, a mi wyszło 12, czyli dolna granica, ale w normie. Czy to może być ta nietolerancja mimo wszystko, a może coś innego?

Histamina jest aminą biogenną wydzielaną przez wiele komórek w organizmie i działającą na wiele układów, może być też wchłaniana z pokarmów, które ją zawierają. Uwalnia się pod wpływem czynników alergicznych. Posiada specjalne receptory w skórze, układzie nerwowym oraz oddechowym, pokarmowym, dając reakcje niespecyficzne. U ciebie w śluzówce noso-gardzieli, u innych na twarzy czy w postaci migren i bóli głowy. W twoim przypadku działa na śluzówkę nosa.

Badania pokazują, że nietolerancja histaminy jest związana z chorobami zapalnymi jelit, przewodu pokarmowego, Chorobą Leśniowskiego-Crohna czy colistis ulceroza. Może również wpływać na układ krwionośny i zaburzać produkcję krwinek czerwonych. Histamina jest rozkładana w organizmie przez dwa enzymy DAO i raz N-metylotransferazę-histaminy (HNMT). Jeśli jest ich zbyt mało, może to być spowodowane niekorzystnym wariantem genu produkującego te enzymy albo chorobami przewodu pokarmowego, zbyt dużą ilością zjadanych leków, czy wypijaniem zbyt dużych ilości alkoholu. Raczej nie należy spodziewać się u ciebie defektu genetycznego w produkcji enzymów rozkładających histaminę, ale mogą to być np. problemy z przewodem pokarmowym? Dopóki nie uda się tego ustalić jednoznacznie, unikaj produktów bogatych w histaminę.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.