Poradnik ZdrowiePsychiatra › Dziedziczenie schizofrenii

Eksperci radzą

lek. med. Tomasz Jaroszewski - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Psychiatra z II stopniem specjalizacji 

Dziedziczenie schizofrenii

Moja siostra przez 10 lat cierpiała na tę chorobę, przebywała w szpitalu psychiatrycznym. Moja matka leczyła się wiele lat na nerwicę wegetatywną, jednak nie przyjmowała leków. Ojciec był alkoholikiem. Ja jestem po przeżyciach traumatycznych, cierpię na depresję, leczę się z nerwicy. Często zdarza mi się - szczególnie w trakcie emocji - że mówię sama do siebie, bezwiednie poruszam ustami i robię miny (co nawet zauważyły moje dzieci). Czy możliwe, że mam predyspozycje dziedziczne do zachorowań psychicznych i czy mogę też zachorować na schizofrenię? Czy powinnam podjąć leczenie w tym kierunku, aby nie było za późno?

Proszę się nie zamartwiać. Takie zachowania są pospolite i o niczym złym nie świadczą. Schizofrenia to coś poważniejszego, przy tym dobrze wiedzieć, że takie rozpoznanie o niczym do końca nie świadczy, jest pewnym mitem. Konkretni ludzie mogą chorować bardzo rozmaicie, albo tylko epizodycznie. Dziedziczyć można pewne predyspozycje do zaburzeń, które - jeśli się pojawią - zwykle nie są kopią rodzicielskiech, lecz mieszczą się w jakimś szerszym spektrum. Predyspozycje dziedziczne do rozmaitych zaburzeń mamy wszyscy, żeby one się ujawniły muszą zaistnieć różne warunki, nie tylko genetyczne, też środowiskowe, sytuacyjne. Pozdrawiam!
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.