Poradnik ZdrowieGinekolog › Czy rozszczep kręgosłupa jest dziedziczny?

Eksperci radzą

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m.50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Czy rozszczep kręgosłupa jest dziedziczny?

Czy mężczyzna z rozszczepem kręgosłupa będzie miał zdrowe dziecko, czy odziedziczy ono ojca chorobę?

Dziedziczy się jedynie choroby uwarunkowane genetycznie, nie wady rozwojowe. Poza tym każda cecha, w tym zaburzenia genetyczne, uwarunkowana jest dwoma genami, jeden pochodzi od ojca, drugi od matki. Pojawienie się danej cechy uzależnione jest od tego, jak się dziedziczy, czy gen determinujący ją jest genem dominującym, czy recesywnym. Rozszczep kręgosłupa rzadko kiedy jest izolowaną wadą genetyczną. Poradnictwem genetycznym zajmują się genetycy w poradniach genetycznych, dysponują możliwością przeprowadzenia odpowiednich badań genetycznych i tylko tam można się dowiedzieć, czy wada jest uwarunkowana genetycznie i jakie jest jej dziedziczenie.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.