Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Czy mleko jest zdrowe?

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Czy mleko jest zdrowe?

Czy picie mleka jest zdrowe? Słyszałam, że niektórym ludziom może ono szkodzić. Czy to jakaś choroba? Czym jest to spowodowane?

Mleko jest zdrowe i dlatego powinno się go codziennie wypijać w ilości 0,5-1 l. Oprócz dobrej jakości białka, jest najlepszym źródłem wapnia i fosforu. Te dwa pierwiastki są niezbędne kościom i zębom. Jeśli ich brakuje, zwiększa się ryzyko pojawienia osteoporozy i próchnicy. Wapnia potrzebują mięśnie do pracy oraz układ nerwowy. Nie mogą mleka pić osoby uczulone na białka mleka. Trudności z jego trawieniem mają osoby posiadające nietolerancje pokarmową na cukier mleczny - laktozę. Mleko, a właściwie cukier w nim obecny - laktoza wymagają do trawienia w jelicie specjalnego enzymu laktazy. Z wiekiem jej aktywność spada (lub organizm przestaje ją produkować, dlatego, że rzadko pije się mleko). W sytuacji kiedy brakuje enzymu, niestrawiony cukier drażni jelito, powodując wzdęcia i biegunki. W tej sytuacji zamiast mleka wskazane jest picie jogurtu lub kefiru. W tych napojach jest on rozłożony przez bakterie fermentacji mlekowej.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.