Czy mleko i ananasy działają przeciwzapalnie przy dnie moczanowej? [Porada eksperta]

2016-11-07 10:51

Spotkałem się z dwoma różnymi opiniami na temat spożywania produktów w napadzie dny. Jedni piszą, że można spożywać mleko i produkty mleczne, a inni, że są to produkty zakwaszające organizm i sprzyjające rozwojowi dny. Jak to jest naprawdę? To samo dotyczy ananasa. Pewien lekarz wypowiadał się, żeby unikać ananasa, bo silnie zakwasza, a inni znowu, że jest zasadowy. Co pani sądzi o stosowaniu octu jabłkowego? Mam rzut dny już 5 tydzień, trochę bóle zelżały, ale mimo że stosuję się do zaleceń diety, cały czas mam napuchniętą stopę. A przy tej diecie schudłem 10 kg. Co jeść, aby nie tracić na wadze i pozbyć się objawów choroby?

Porada fizjologa żywienia
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jedzenie produktów mlecznych przy dnie moczanowej
  2. Jedzenie ananasów przy chorobach stawów

Dna jest chorobą przewlekłą, która niestety lubi powracać. Oprócz predyspozycji genetycznych dalej niewiele wiadomo na jej temat. Dlatego leczy się ją "objawowo" lekami przeciwbólowymi (podczas ataku) oraz lekami, które spowalniają powstawanie kwasu moczowego w organizmie. U osób chorych poziom kwasu moczowego powinien być stale monitorowany.

Jeśli chodzi o dietę, lekarze są dosyć sceptyczni co do jej możliwości leczących. W czasie napadu zalecają stosowanie diety niskopurynowej bez szczawianów i kwasu fosforowego, natomiast między napadami znaczne zmniejszenie ilości zjadanych produktów dostarczających substratów do tworzenia się kwasu moczowego.

Jedzenie produktów mlecznych przy dnie moczanowej

Jeśli chodzi o mleko, są badania mówiące, że osoby chore na dnę, które jedzą przynajmniej jeden posiłek z mleka i jego przetworów, mają mniejszy poziom kwasu moczowego, niż ci chorzy, którzy nie jedzą. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre produkty, jak np. ser żółty, mają dużo fosforu i nie są wskazane. Można jednak włączyć produkty mleczne nisko tłuszczowe, takie jak jogurt, maślanka, kefir, twaróg w odpowiednich ilościach. Warto pamiętać, że kwas moczowy gromadzi się w organizmie w określonych porach dnia i w konkretnych sytuacjach (np. po intensywnym wysiłku fizycznym), w nocy, by osiągnąć najwyższy poziom w godzinach porannych. Stąd zasada, by jeść 3-4 godziny przed snem i pić w tym czasie dużo płynów. Dodatkowo, stężenie kwasu moczowego wzrasta po posiłkach. Dlatego należy jeść małe porcje odpowiednich produktów ubogich w puryny, w określonych odstępach czasu i popijać płynami, które wspomogą wydalanie szkodliwych substancji.

Jedzenie ananasów przy chorobach stawów

Ananas zawiera bromelainę enzym, który rozkłada białka. Jest też świetnym źródłem silnego antyoksydantu - witaminy C. Nie ma jednak żadnych wiarygodnych badań, że ananas może kontrolować przebieg choroby, czy ją leczyć. W 2001 roku w "Cancer Chemotherapy and Pharmacology" ukazał się artykuł o tym, że bromelaina ​ może zmniejszyć produkcję transformującego czynnika wzrostu beta, który jest związany z artretyzmem. W innym badaniu opublikowanym w 2002 roku w "Phytomedicine" stwierdziono również, że bromelaina zmniejsza objawy dny. W 1995 roku przebadano 59 osób po zabiegach chirurgicznych, które miały suplementowaną bromelainę. U osób tych nastąpiło znaczne zmniejszenie obrzęków, bólu i tkliwości. Bromelaina poprawiła drenaż z obszarów operowanych i usunęła nadmiar płynu z obszaru urazu mięśni i ścięgien. Raczej ostrożnie podeszłabym do wyników tego badania, szczególnie że nie dotyczyło osób chorych na artretyzm. Można spróbować wprowadzić do diety ananasa i sprawdzić na sobie, czy rzeczywiście pomaga.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Inne porady tego eksperta