Poradnik ZdrowieDermatolog › Czy dermatolog może odmówić skierowania na badania hormonalne?

Eksperci radzą

dr n. med. Elżbieta Szymańska

Dermatolog-wenerolog. Zajmuje się dermatologią klasyczną i estetyczną. Pracuje jako z-ca kierownika w Klinice Dermatologii CSK MSW oraz dyr. ds. medycznych Centrum Profilaktyki i Terapii w Warszawie. Od 2011 r. pełni funkcję kierownika naukowego Studiów Podyplomowych WUM “Medycyna Estetyczna”.

Czy dermatolog może odmówić skierowania na badania hormonalne?

Dzień dobry, Mam 19 lat, od 6 lat walczę z trądzikiem. Początkowo był niewielki, ale przez ostatnie 2 lata bardzo się nasilił. Chodzę od dermatologa do dermatologa, ale żadne metody nie pomagają. Zmiany obejmują twarz, szyję, dekolt, plecy, ramiona i brzuch. Są to zaskórniki oraz duże zmiany ropne. Chciałabym zrobić badania hormonalne, ale dermatolodzy mówią, że nie ma sensu. Ja jednak chciałabym je zrobić, aby poszukać przyczyny trądziku. Czy dermatolog może odmówić wydania skierowania na badania hormonalne? 

Każdy lekarz ma prawo do indywidualnej decyzji dotyczącej diagnostyki pacjenta, w zależności od zgłaszanych przez chorego objawów. Istnieje możliwość zaburzeń hormonalnych w przypadku uporczywego trądziku, jednakże jest to rzadkie zjawisko i najczęściej skojarzone z innymi objawami nieprawidłowych hormonów. Trądzik wynika z typu skóry. Najczęściej dotyczy osób z nadczynnością gruczołów łojowych oraz nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych. W przypadku braku skuteczności terapii standardowych, zaleca się doustne leczenie retinoidami.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.