Poradnik ZdrowieTrener fitnessu › Czy ćwiczyć przy kamieniach żółciowych, astmie i chorym sercu?

Eksperci radzą

Marta Romanowska

Marta Romanowska - instruktorka fitnessu, szkoleniowiec i pasjonatka zdrowego stylu życia. Odpowiada na pytania dotyczące szeroko rozumianego fitnessu: zajęć odchudzających i rekreacyjnych, doboru sprzętu do ćwiczeń i regeneracji potreningowej. Podpowiada, jak komponować dietę, żeby ćwiczenia były efektywniejsze.

Czy ćwiczyć przy kamieniach żółciowych, astmie i chorym sercu?

Mam 38 lat. Stwierdzono u mnie kamicę woreczka żółciowego. Mam też astmę i problemy z oddechem i sercem. Jak mogę schudnąć przy tych dolegliwościach i czy w ogóle mogę ćwiczyć? Boję się, że woreczek żółciowy może mi pęknąć.

Przed wprowadzeniem ćwiczeń fizycznych powinna pani skonsultować się z lekarzem, który zna zaawansowanie i historię pani chorób oraz sposób leczenia.

W myśl badań naukowych zwiększony poziom aktywności ruchowej pomaga zapobiegać tworzeniu się kamieni żółciowych (JAMA; The New England Journal of Medicine, 1999). Co więcej, badania udowodniły, że wysoki poziom aktywności fizycznej, aż o 70% zmniejszył ryzyko objawów kamicy żółciowej (European Journal of Gastroenterology and Hepatology, 2010). Aktywność ruchowa musi być jednak wprowadza stopniowo oraz być regularna. Z kolei odpowiednio leczona astma (poza fazami zaostrzenia objawów choroby) nie stanowi przeszkody w podejmowaniu aktywności fizycznej.

Do czasu wizyty lekarskiej, proszę zwrócić uwagę na sposób odżywiania, unikać nadmiernych ilości tłuszczu (ale nie eliminować całkowicie), cukru, zwiększyć ilość błonnika i wody. Powinna pani spożywać 3-4 posiłki regularnie w ciągu dnia, w niezbyt dużych porcjach.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.