Poradnik ZdrowiePsychiatra › Chorobliwa zazdrość

Eksperci radzą

lek. med. Tomasz Jaroszewski - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

Psychiatra z II stopniem specjalizacji 

Chorobliwa zazdrość

Mąż posądza mnie o zdrady, robi awantury, sprawdza mnie w każdy możliwy sposób, podgląda w każdej sytuacji w domu. Gdy jest w pracy, pisze po 30 sms-ów dziennie, pytając się co robię i gdzie jestem, dzwoni i pisze do dzieci, swojej mamy, żeby zapytać co robię. Na początku zastraszał mnie, groził śmiercią, posądzał o to, że córka, która ma 14 lat, nie jest nasza. Potem zaczął szantażować mnie swoją śmiercią, jeśli złożę pozew o rozwód, o czym go wcześniej informowałam. Obecnie straszy mnie odebraniem dzieci i majątku dlatego, że złożyłam pozew o rozwód. Mam wycofać sprawę w sądzie, gdyż obiecuje poprawę i zmianę swojego zachowania, niestety ja mu już nie wierzę. Posądza mnie o chorobę psychiczną, obrzuca obelgami. Czy zachowanie męża może świadczyć o jego zaburzeniach psychicznych albo o chorobie psychicznej?

Może świadczyć. Sama Pani pisze: "chorobliwa" zazdrość. Różne mogą być jej odmiany i przyczyny, najczęściej dotyka to mężczyzn uzależnionych od alkoholu ("Zespół Otella"), ale nie tylko. Chorobliwa zazdrość stwarza kobietom bardzo trudną sytuację, poczuła to Pani na własnej skórze. Mężowi też nie lekko, jak każdemu choremu, choć o swej chorobie nie wie, jest bezkrytyczny. Życie rodzinne staje na głowie. Bywa, że pojawia się zagrożenie zdrowia, w wyjątkowych wypadkach również życia. Samej trudno sobie z tym poradzić. Nie należy tego ukrywać przed ludźmi życzliwymi, w razie potrzeby nie wahać się i zgłosić sprawę na policję lub do prokuratury. Samo wniesienie sprawy rozwodowej może nie wystarczyć, bo po rozwodzie wcale nie musi być spokojniej. Nie chodzi o to, by męża karać (bo to choroba), ale skłonić do leczenia. Niezależnie, czy dalej będziecie z sobą. Trzeba działać z wyobraźnią i odwagą.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.