Poradnik ZdrowieInternista › Często odbija mi się powietrzem

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Często odbija mi się powietrzem

Czy odbijanie samym powietrzem to oznaka jakiejś choroby? Bardzo często w ciągu dnia mi się tak odbija.

Częste odbijanie powietrzem występuje u osób z tzw. aerofagią. Każdy człowiek połyka pewne ilości powietrza podczas jedzenia lub mówienia. Niektóre osoby wskutek zaburzeń nerwicowych lub stresu połykają większe objętości powietrza – o takich właśnie osobach mówimy, że mają aerofagię. Połknięte powietrze gromadzi się w żołądku i jest okresowo usuwane poprzez odbijanie. Niekiedy mechanizmy opróżniania powietrza żołądka nie są dość skuteczne, w takich przypadkach poza odbijaniem występują często wzdęcia. Zwykle dolegliwości związane z nadmiernym połykaniem powietrza nasilają się w godzinach wieczornych. Zwiększenie ilości połykanego powietrza następuje także u osób, które dużo mówią lub zbyt szybko jedzą - osoba taka, gdy spożywa posiłek przy wspólnym stole z innymi ludźmi, kończy jedzenie jako pierwsza. Poprawa największa następuje przy zmianie nawyków odnośnie zbyt szybkiego jedzenia czy mówienia lub wyeliminowaniu czynnika stresowego.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.