Poradnik ZdrowieInternista › Częste bóle w tylnej części głowy

Eksperci radzą

Krystyna Knypl - ARCHIWALNE PYTANIA I ODPOWIEDZI

.

Częste bóle w tylnej części głowy

Cierpię z ich powodu od 2 tygodni. Ból pojawia się zazwyczaj rano, niekiedy też wieczorem. Czy poranna kawa może być ich przyczyną? A moze mam za wysokie ciśnienie?

Opisane bóle głowy są charakterystyczne dla podwyższonego ciśnienia krwi – pora wystąpienia i lokalizacja nasuwają takie przypuszczenie. Powinna Pani mierzyć ciśnie nie krwi w warunkach domowych. Jest kilka zasad dotyczących używanego sprzętu pomiarowego i warunków samego pomiaru , których należy przestrzegać, aby pomiary były wiarygodne. Należy używać aparatów, które mają mankiet zakładany na ramie. Aparaty zakładane na nadgarstek nie są godne polecenia. Jeżeli osoba ma prawidłową wagę i obwód jej ramienia nie przekracza 32 cm można używać mankietu standardowego. Dla osób o większym obwodzie ramienia powinno stosować się specjalne, duże mankiety. Jeżeli używa się mankietu standardowego u osób otyłych to wtedy uzyskuje się sztuczne zawyżenie pomiarów. Podczas pomiaru należy zajmować pozycję siedzącą, plecy powinny być podparte, a stopy ustawione na podłodze, ręka na której mierzymy ciśnienie powinna być na wysokości serca. Pomiary zawsze należy zapisywać w specjalnym notesie i grupować wg następujących kryteriów: 1.pomiary wykonane rano na czczo, po oddaniu moczu ( przepełniony pęcherz moczowy podnosi ciśnienie! ) – obrazują poziom zaawansowania nadciśnienia i u osób zażywających tabletki obniżające ciśnienie skuteczność leczenia. Ten pomiar pokazuje czy tabletki obniżają ciśnienie przez całą dobę. 2. pomiary wykonane po południu – obrazują jak nasz organizm reaguje ciśnieniem na trudy dnia codziennego 3. pomiary wykonane w czasie trwania dolegliwości – pokazują czy istnieje związek pomiędzy dolegliwością a nadciśnieniem. W pomiarach domowych nasze wartości powinny być nie większe niż 120/80 mmHg. Wieloletnie obserwacje amerykańskich towarzystw ubezpieczeń na życie wykazały, że przy takim ciśnieniu żyjemy dłużej. Zachęcam więc do systematycznych pomiarów ciśnienia krwi – to bardzo godna polecania metoda samokontroli zdrowia.
Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.