Poradnik ZdrowieFizjolog żywienia › Częściowy brak włosiennic w jelitach. Gdzie szukać pomocy?

Eksperci radzą

Iza Czajka

Autorka książki "Dieta w wielkim mieście", miłośniczka biegów i maratonów.

Częściowy brak włosiennic w jelitach. Gdzie szukać pomocy?

Mój syn ma 22 lata, jest szczupły, wręcz chudy, ma kłopoty związane z laktozą, nie ma częściowo włosiennic w jelitach, które są odpowiedzialne za tycie i przyswajanie pokarmu. Ciężko pracuje, do tego trenuje, co zje, to wydala. Jest zdrowy, ale chudy. Rozkładam ręce, czytam tylko o dietach i robię doświadczenia, ale nie ma efektów i to wszystkich zniechęca. Do jakiego lekarza mam pokierować już dorosłego syna? Czy istnieje jakaś dieta, która chociaż trochę pomoże mu przytyć?

Najlepiej byłoby wysłać syna do lekarza pierwszego kontaktu, aby wykonał podstawowe badania: morfologia krwi, poziom cukru, lipidogram, poziom elektrolitów, witamina D, kał na pasożyty i krew utajoną. Jeśli syn ma chore jelita, będzie to widoczne w wynikach badań. Kolejny krok to wizyta u gastroenterologa i leczenie jelit z odpowiednią dla nich dietą. Lekarz, a właściwie specjalistyczne badania pokażą, jakie pokarmy powodują chorobę jelit. Po ich wycofaniu z diety, nastąpi szybka poprawa i przyrost masy ciała. Póki co powinno się wykluczyć z diety laktozę, jeśli po niej syn ma problemy jelitowe. Niestety znajduje się ona w odżywkach dla sportowców. Jeśli więc syn je spożywa, można próbować innych z wołowiny czy ryżu.

Szukasz odpowiedzi?
Bardzo prawdopodobne, że odpowiedź na nurtujące cię pytanie znajduje się już w naszej bazie.
Sprawdź to! W tym celu w okienku poniżej opisz hasłowo swój problem - postaraj się ograniczyć do trzech-czterech słów. Jeżeli wynik będzie negatywny - zadaj pytanie korzystając z formularza
Porady

Autodiagnoza - mężczyzna

badania dla panów
 
badania dla pań
A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Porady – fachowe porady na temat zdrowia, porady medyczne, porady specjalistów i porady lekarzy. Znajdziesz tu porady lekarskie online na tematy dotyczące zdrowia. Dowiedz się więcej, zapytaj o objawy chorób, przyczyny, leczenie. Rzetelne porady dietetyczne, porady dietetyków, porady na temat wielu dziedzin życia. Skorzystaj z porady ekspertów. Znajdź odpowiedź i rozwiąż swoje problemy. Nie bój się pytać i zadawać pytania. Na twoje pytania czeka: stomatolog, stylistka paznokci, logopeda – pedagog, ginekolog – położnik, fizjolog żywienia, ginekolog, dietetyk, dermatolog, chirurg, chirurg naczyniowy.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.